Annelere verilen tamamlayıcı beslenme eğitiminin etkinliği
The effectiveness of complementary feeding education given to mothers
- Tez No: 455326
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEŞE KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Anne sütü; bebek beslenmesinde en ideal besindir. Ülkemizde emzirme yaygın bir uygulama olmasına rağmen, doğru tamamlayıcı beslenme uygulamaları konusunda istenen seviyeye gelinememiştir. Bu prospektif müdahale çalışmasının amacı; 3-6 ay arasında, henüz sadece anne sütü ile beslenen bebeklerin annelerine verilen tamamlayıcı beslenme eğitiminin etkinliğini değerlendirmektir. Araştırmaya, Erciyes Üniversitesi Sağlam Çocuk Polikliniği'ne başvuran anneler arasından eğitim grubuna 50, kontrol grubuna 50 olmak üzere 100 anne ve bebek dahil edilmiştir. Eğitim grubundaki annelere ilk görüşmede ve tamamlayıcı beslenmeye başladıklarında tamamlayıcı beslenme eğitimi verilirken, kontrol grubundaki annelere ilk görüşmede hastanede kullanılmakta olan tamamlayıcı beslenme broşürü verilmiştir. Araştırma verileri anneler polikliniğe başvurduğu sırada, ek besine başladıktan sonra ve ek besine başladıktan 3 ay sonra yapılan yüz yüze görüşmeler ile toplanmıştır. Çalışma, eğitim grubundan 42, kontrol grubundan 41 anne ve bebek ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Breast milk is the ideal food in infant feeding. Although breastfeeding is a common practice in our country, we have not come to the desired point about proper complementary feeding practices. The aim of this prospective intervention study is to evaluate the effectiveness of complementary feeding education given to mothers of 3-6 months infants who are exclusively breastfed. A total of 100 mothers and infants were included study, 50 from the education group and 50 from the control group among the mothers who applied Erciyes University Children's Hospital Well-Child Clinics. Complementary feeding education was given to mothers in the education group when they first met and when infants introduced complementary foods, while complementary feeding brochure that was used at the hospital was given to mothers in the control group when they first met. Data were collected by face-to-face interviews when mothers applied well-child clinic, after introduced complementary foods and 3 months after introduced complementary foods. Study was completed with 42 mothers and infants in education group and 41 mothers and infants in control group.