Refakatçi anne ve eğitim ünitesinde kalan annelere verilen eğitimin annelerin beslenme tutumu ve bilgisi üzerine etkisi
The effect of education on mothers' nutritional attitude and knowledge given to accompanied mothers and mothers in education unit
- Tez No: 607664
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU KAYHAN TETİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Yenidoğan bebeği olan annelere verilen anne sütü ve emzirme eğitiminin etkinliğini gözlemlemek, annelerin bebek beslenme tutumlarını araştırıp, anne sütünün önemini vurgulamak ve eğitimle annelerde gözlemlenen bebek beslenme tutumundaki değişikliği anne sütü lehine çevirip emzirme sürelerini uzatmaktır. Ayrıca bebeğiyle daha bağ kuramadan hastanede olma zorluğunu yaşayan annelerin yanlarında bulunarak onları pozitif anlamda etkileyerek beslenme tutumlarında formül mamadan ziyade anne sütü ile besleme tutumlarına katkıda bulunmaktır. Materyal ve Metot: İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezi Refakatçi Anne ve Eğitim Ünitesinde Mayıs-Temmuz 2019 tarihleri arasında kalan, bebeği yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan annelere verilen 'Anne Sütü ve Emzirmenin Önemi' eğitimi öncesi yüz yüze görüşme ile annenin demografik bilgilerini, gebeliğe ait bebeğin bilgilerini kapsayan ve doğum sonrasını içeren 11 soruluk bir anket uygulandı. Akabinde 17 sorudan oluşan IOWA Yenidoğan ve Süt çocuğu Bebek Beslenme Tutum Ölçeği (I-YSÇBTÖ) uygulandı. I-YSÇBTÖ her biri 5'li likert puanlama sistemiyle puanlanan kesinlikle katılıyorum() katılıyorum() kararsızım() katılmıyorum() kesinlikle katılmıyorum() cevaplarından oluşan, 9'u tersten puanlanan, toplam 17 sorudan oluşmaktadır. Eğitim sonrası annelere I-YSÇBTÖ tekrar uygulandı. Çalışmamızda yapılan power analizine göre çalışmaya en az 48 anne dahil edilmesi planlandı. Her bir annenin beslenme tutumunun ne yönde olduğu ve eğitim ile beslenme bilgi ve tutumlarının ne şekilde değiştiği çalışmanın sonunda değerlendirildi. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken parametrelerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro Wilks testi ile değerlendirildi. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodların (Ortalama, Standart sapma, frekans) yanı sıra niceliksel verilerin karşılaştırılmasında normal dağılım gösteren parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında Oneway Anova testi ve farklılığa neden olan grubun tespitinde Tukey HDS testi ve Tamhane's T2 testi kullanıldı. Normal dağılım gösteren parametrelerin iki grup arası karşılaştırmalarında Student t test kullanıldı. Normal dağılım gösteren niceliksel verilerin grup içi karşılaştırmalarında Paired Sample t test kullanıldı. Niteliksel verilerde eğitim öncesi ve sonrası oranlarının karşılaştırmasında McNemar testi kullanıldı. Ölçeğin güvenilirliği için Cronbach's alpha katsayısı hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Aim: To observe the effectiveness of breast milk and breastfeeding education given to mothers with newborn infants, to investigate the feeding habits of mothers, to emphasize the importance of breast milk, and to change the baby feeding attitude observed in mothers in favor of breast milk and extend breastfeeding periods. In addition, mothers who have difficulty in being in the hospital before they can connect with their baby by positively influencing them by contributing to breastfeeding rather than formula. Material and Methods: Demographic information of the mother before the 'Importance of Breastfeeding and Breastfeeding' training given to the mothers who stayed in İnönü University Faculty of Medicine Turgut Özal Medical Center Accompanying Mother and Education Unit between May-July 2019 and whose infants were hospitalized in the neonatal intensive care unit, A 11-question questionnaire including the information of the baby of the pregnancy and the postnatal period was applied. IOWA Newborn and Infant Infant Nutrition Attitude Scale (I-YSSCT), which consisted of 17 questions, was applied. I-YSÇBÖÖ consists of 17 questions, 9 of which are scored in reverse, each of which is strongly agree () agree () undecided () disagree () strongly disagree (). After the training, the mothers were re-administered I-YSSBTS. According to the power analysis conducted in our study, it was planned to include at least 48 mothers. At the end of the study, the direction of the feeding attitude of each mother and the changes in education and nutrition knowledge and attitudes were evaluated. When evaluating the findings obtained in this study, IBM SPSS Statistics 22 for statistical analysis (SPSS IBM, Turkey) programs were used. When evaluating the study data, the suitability of the parameters to normal distribution was evaluated by Shapiro Wilks test. When evaluating the study data, oneway Anova test and Tukey HDS test and Tamhane's T2 test were used for the comparison of the groups with normal distribution in comparison of the quantitative data as well as descriptive statistical methods (Mean, Standard deviation, frequency). Student t test was used to compare the normal distribution of parameters between the two groups. Paired Sample t test was used for intra-group comparisons of quantitative data showing normal distribution. In the qualitative data, McNemar test was used to compare pre- and post-training rates. Cronbach's alpha coefficient was calculated for reliability of the scale.