Dismenore ile uyku kalitesi arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination to relationship between dysmneorrhea and sleep quality
  1. Tez No: 455338
  2. Yazar: DEMET CEYLAN POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİME MUCUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinde dismenore prevalansını ve dismenore ile uyku kalitesi arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Çalışmaya özel bir üniversitede okuyan, kriterlere uyan ve gönüllü olan 250 kız öğrenci alınmıştır. Çalışmanın verileri literatür taranarak hazırlanan sosyodemografik özellikler, dismenore ve uyku durumu tanılama formu, Visüel Analog Skala (VAS) ve Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) kullanılarak toplanmıştır. Veriler bilgisayar ortamında SPSS 15.0 paket programı ile yapılmış ve tanımlayıcı istatistikler, Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis Testi, Spearman Korelasyon Analizleri ve Ki Kare testleri ile değerlendirilmiştir. Öğrencilerin dismenore prevalansı %82.4 tespit edilmiştir. Dismenoresi olan öğrencilerin ağrı VAS puan dağılımları %22.3'ü hafif, %28.2'si orta, %49.5'i şiddetli olarak belirlenmiştir. Öğrencilerin, %81.2'sinin uyku kalitesi kötü saptanmıştır. Dismenoresi olan öğrencilerin PUKİ puan ortancası 7 olarak belirlenmiş fakat istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilememiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was designed as a descriptive study to determine the prevalence of dysmenorrhea and the relationship between dysmenorrhea and sleep quality in university students. A total of 250 female students were selected who were studying at a private university for this study, who met the criteria and volunteered. Sociodemographic characteristics, dysmenorrhea and sleep state diagnostic form, Visuel Analogue Scale (VAS) and Pittsburg Sleep Quality Index (PUKI) were used to collect data on the study. The data were evaluated by SPSS 15.0 software program and descriptive statistics were assessed by Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis Test, Spearman Correlation Analysis and Chi Square Test. The prevalence of dysmenorrhea of the students was 82.4%. The distribution of pain VAS scores of students with dysmenorrhea was 22.3% mild, 28.2% moderate, and 49.5% severe. 81.2% of the students had poor sleep quality. The mean PUKI score of the students with dysmenorrhea was determined as 7 but, there were no statisticall significant difference (p>0.05).