Dişi gökkuşağı alabalıklarında farklı yemleme oranlarının performans ve üretim maliyetlerine etkisi
Effect of different feeding ratio on performance and production costs in female rainbow trouts
  1. Tez No: 455337
  2. Yazar: HAKAN AYKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ SARIÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada dişi gökkuşağı alabalıklarında farklı yemleme oranlarının performans ve üretim maliyetlerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Doğu Karadeniz Bölgesi'nde özel bir işletmede gerçekleştirilen çalışmada ağırlıkları 46.8-49.2 g aralığında olan toplam 900 adet dişi gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792), 8x2x0.8 m ebatlarında olan ve deneme boyunca içerisinde 8000 litre su bulunan 9 adet beton havuza (her havuzda 100'er balık olacak şekilde) eşit sayıda dağıtılmıştır. Araştırma 3'er tekerrürden oluşan 3 grup üzerinde yürütülmüş ve toplam 70 gün sürmüş olup, başlangıçta ve 14'er gün arayla yapılan tartımlar sonucunda alabalıklara vücut ağırlıklarının %2 (I. grup), %2.5 (II. grup) ve %3 (III. grup) oranlarında yemleme yapılmıştır. Deneme sonunda gruplardaki balıkların ortalama canlı ağırlıkları sırasıyla 201.81±1.36, 252.02±2.35 ve 291.18±3.15 g olarak tespit edilmiştir (P0.05) olarak tespit edilmiştir. Yapılan ekonomik analiz sonrası balık başına kar miktarları sırasıyla 0.42, 0.62 ve 0.66 TL; fayda/maliyet oranları da 1.32, 1.38 ve 1.34 olarak hesaplanmıştır. Sonuç olarak, en yüksek performans değerleri ve karlılık %3 yemleme yapılan 3. grupta en düşük performans değerleri ve karlılık ise %2 yemleme yapılan 1. grupta elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of different feeding ratio on performance and production costs in female rainbow trout. The study was performed in a special enterprise which is located in East Black Sea Region. Totally 900 female rainbow trout (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792), between 46.8-49.2 g were equally divided to 8x2x0.8 m sized 9 concrete pools (100 fish put in per pool) with 8000 liters water in whole study. The study lasted in 70 days in 3 groups and 3 replicates in each, the fishes were fed 14 days interval with 2% (I. group), 2.5% (II. group) and 3% (III. group) of live weight. As a result, mean live weight were determined as 201.81±1.36, 252.02±2.35 and 291.18±3.15 g (P0.05) respectively. In economic analysis profit was calculated as 0.42, 0.62 and 0.66 TL/fish; benefit/cost ratio calculated as 1.32, 1.38 and 1.34. In conclusion, the highest performance values and profit was determined in 3rd group (3% fed) and the lowest performance values and profit was in 1st group (2% fed).