Işıklı trafik işaretleri (Sinyalizasyon) ve Ankara'da sinyalizasyon uygulamaları
- Tez No: 45540
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURCAN UYDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
VII IŞIKLI TRAFİK İŞARETLERİ - SİNYALİZASYON VE ANKARA'DA SİNYALİZASYON UYGULAMALARI (Yüksek Lisans Tezi) NİHAL ARAŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ (EYLÜL 1995) oz Bu tez çalışmasında, ışıklı trafik işaretleri genel olarak incelenmiş ve bu işaretlerin eksik veya hatalı uygulanması neticesinde oluşan sorunlar teşhis edilmek istenmiştir. Bölüm l'de sinyalizasyon hakkında tüm dünyaca kabul edilmiş olan tanımlar ve standartlar ile sinyalizasyonun amaç ve faydaları incelenmiştir. Trafik mühendisliğinin temelini oluşturan bir sinyal planının hazırlanması sırasında planlamacıya gerekli olan veriler, plan yapısını etkileyen faktörler, kavşaktaki tüm hareketler ve bunların sinyal başlıklarına yansıması açıklanmaya çalışılmıştır. Bu bölümde Almanya'da trafik mühendislerince kullanılan yönetmelik ve klavuz kitaplar örnek alınmıştır. Özellikle sinyal zaman planlarının hesaplanmasında önemli olan kayıp zamanların hesaplanması üzerinde durulmuştur. Bölüm 2' de Başkent Ankara'da sinyalizasyon sistemlerinin kuruluşu, gelişimi, bugünkü mevcut durumu ve sorunları incelenmiştir. Bu sorunların Kenf te yaşayanlara nasıl yansıdığı anlatılmıştır. Bölüm 3 de ise Ankara'da daha güvenli bir trafik ortamı oluşturmak amacıyla modern bir sinyalizasyon sistemi kurulmasının gerekleri anlatılmış ve böyle bir sistemin başarılı olabilmesi için eğitim faktörünün önemi vurgulanmıştır. Bilim Kodu: 5001023
Özet (Çeviri)
VIII TRAFFIC SIGNAL SYSTEMS - SIGNALIZATION and APPLICATIONS IN ANKARA CITY (Master of Science Thesis) by Nihal ARAS INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY OF GAZI UNIVERSITY (September, 1995) ABSTRACT In this study, the signalization systems are studied and the problems that are brought about as the result of the faulty applications are investigated. Chapter 1 covers the definitions, standards, purposes and advantages of the signalizations worldwide. It was aimed to describe the data required for the basis of the preparation of the signalizations plan, the factors affecting the plan, modelling of all the movement within an intersection with signals. The books and articles used in Germany are used as guides in this section. Calculation of the time lost that is especially important in signal-time plans is made. Chapter 2 describes the foundation, rehabilitation and the present situation of the capital Ankara. It was also explained how the inhabitants of Ankara are affected by these problems. Chapter 3 stresses to the need for the establishment of a modern signalization system for traffic safety and the importance of the factor of education for the success of such a system. Science Code : 5001023 Key Words : Traffic Signals (Signalization) Number of Pages: 116 Advisor : AsstProf. Dr. Nurcan UYDAŞ