Development of antagonistically actuated active joints with shape memory aloys
Şekil hafıza alaşımlı zıt çalışan eyleyicili aktif eklemlerin geliştirilmesi
  1. Tez No: 455448
  2. Yazar: ALI VAHIDYEGANEH
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. GÜNEY GÜVEN YAPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada tersinir etkili şekil hafızalı alaşımların aktüatör olarak kullanıldığı bir eklem geliştirilmiştir. Şekil hafızalı alaşımlar, kütlesine oranla çok yüksek kuvvetler üretebildiğinden biyomedikal, robotik, uzay ve otomotiv sektörlerinde tercih edilen aktüatör elemanlarındandır. Özellikle NiTi alaşımları yüksek faz dönüşüm sıcaklıkları ve %8'e varan gerinme toparlanması gibi eşsiz özellikleri ile dikkat çekmektedir. Bu çalışmada NiTi alaşımlarının davranışlarının kapsamlı anlaşılması ile desteklenen ve tersinir etkili aktüatörlerle oluşturulan bir eklem tasarımı gösterilmektedir. Aktif eklemin çevrim testleri farklı açılar temel alınarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, 100º ve üzeri gibi büyük açılar hedeflendiğinde, çevrim sayılarının azaldığını göstermektedir. Öte yandan aktüatör elemanlarının devam eden döngülerde aynı eğme açısına ulaşılabilmesi için yüksek sıcaklık değerlerine erişimin gerektiği gözlemlenmiştir. Bu gözlemler, faz dönüşümünü engelleyici nitelikte ortaya çıkan martensit plakaları çevresindeki olası bölgesel deformasyonlardaki artışla açıklanabilir. Ayrıca eklemde karşıt çalışan elemanların aktüasyon süreleri arasındaki bekleme evrelerinde, döngü sayısı ile birlikte önemli ölçüde artan tersine şekil değişimi görülmüştür. Bu gözlem, ileri döngülerdeki yüksek gerilme seviyeleri ve tersinir aktüatörün artan direnci sebebiyle ortaya çıkan yüksek tepe sıcaklık değerleri ile ilişkilendirilmiştir. Yapılan çalışmalar, faz dönüşüm sıcaklıkları ve gerilme histerezis değerlerindeki artışın çevrimsel yük altında tepkinin göstergesi olduğunu belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
The focus of this research work is the development of an active joint antagonistically actuated by shape memory alloys (SMA). Due to their high force to mass ratio these identified as excellent actuator candidates for biomedical, robotic, aerospace and automotive applications. Specifically, NiTi alloys attract attention because of their unique features such as relatively high transformation temperature and recoverability of strain values up to 8%. This study is intended to exhibit the development of antagonistically actuated active joints supported by a thorough understanding of their behavior. Cyclic tests of the active joint have been conducted at various angle amplitudes. The results showed that number of cycles to failure considerably reduced by an increase in the target angle amplitude such that actuation ceases over 100º. It was found that higher peak temperatures of the actuator elements were needed to reach the same bending angle within the subsequent cycles. This observation was attributed to possible increased localized deformation around the martensite plates resisting phase transformation. It was also seen that in resting stages between the actuation durations of opposing elements, a reverse deformation takes place, which remarkably rose with the increase in cycle numbers. This observation was linked with elevated stress levels and the increased resistance by the antagonist actuator, resulting in the greater peak temperature in consecutive cycles. Further investigations also provide a gradually ascending trend of transformation temperatures and stress hysteresis as implication of the cyclic response.