Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Müzik eğitimi bölümü ögrencilerinin giriş yetenek sınavındaki başarıları ile anaçalgı dersindeki başarıları arasındaki ilişkiler
- Tez No: 45546
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmada Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü öğrencilerinin Bölüm' e giriş yetenek sınavındaki başarıları ile anaçalgı dersi I. ve II. yarıyıllarmdaki başarıları arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Bu ilişkileri saptamak için korelasyon işlemleri ile çözümlemeler yapılmıştır. Bu işlemler ve çözümlemeler sonunda değişkenler arasındaki ilişkilerin yönünü, derecesini, ve anlamlılık düzeyini gösteren bulgular elde edilmiştir. Bulgulardan ortaya çıkan önemli bir sonuç olarak; öğrencilerin Bölüm'e giriş yetenek sınavındaki başarıları ile anaçalgı dersi I. ve II. yarıyıllarmdaki başarıları arasında beklenen düzeyde bir ilişki olmadığı saptanmıştır.Anahtar Kelime : Başarılar
Özet (Çeviri)
In this research, the relations between the success in enterence ability examination and the success in main musical instrument lesson of the 1st and 2nd half terms of Music Education Department Students of Gazi Education Faculty, Gazi University have been examined. To determine these relations, analysis have been curried out through corelation methods. At the and of these methods and analysis, findings have been obtained showing the direction degree and meaningf ulness levels of relations between the variables. As an important results that came out of the findings, it has been determined that there has not been a relation, in the level expected, between the success in enterence ability examination and the success in main musical instrument lesson of the 1st and 2nd half terms of Music Education Department Students.Key Word : Success