Poli (etilen tereflatat) liflere seryum amanyumnitrat başlatcı kullanılarak akrilamid aşılanması
Grafting of acrylamide on poly (ethylene terephthalate) fibers using cerium ammonium nitrate initiator
- Tez No: 45545
- Danışmanlar: PROF.DR. OYA ŞANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
II POL İ (ETİLEN TEREFTALAT) LİFLERE SERYUM AMONYUMNİTRAT BAŞLATICI KULLANILARAK AKRİLAMİD AŞILANMASI (Yüksek Lisans Tezi) Sevim AYTEMİZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1995 ÖZ Bu çalışmada akrilamidin poli (etilen tereftalat) (PET) lifler üzerine ceryumamonyumnitrat başlatıcı kullanılarak aşılanması araştırıldı. 5 organik çözücü, dimetil sülfoksit (DMSO), morfolin, asetik asit (HAc), n-bütanol, 1,2-dikloretan şişirme maddesi olarak kullanıldı. DMSO en uygun şişirici olarak bulundu. Liflere çözücü difüzyonunun uygulama süresi ve sıcaklıkla arttığı gözlendi. En iyi aşılama lifler 140°C de 1 saat süre ile DMSO da şişirildiği zaman elde edildi. Aşılama veriminin, polimerleşme sıcaklığı ve süresi, monomer, başlatıcı ve asit derişimi ile değişimi araştırıldı. Aşılama veriminin polimerleşme süresi ve monomer derişimi ile arttığı daha sonra doygunluğa ulaştığı gözlendi. Aşılama veriminin belirli bir Ce+4 derişimine kadar arttığı bu değerden sonra hafifçe azaldığı bulundu. Aşılamanın lif çapı, viskozite, nem tutuculuk gibi lif özelliklerine etkileri de incelendi. Bilim kodu Anahtar kelimeler Sayfa adedi Tez yöneticisi 4050402 Polietilen tereftalat, aşı kopolimer, lif modifikasyonu 61 Prof.Dr. Oya ŞANLI
Özet (Çeviri)
Ill GRAFTING OF ACRYLAMIDE ON POLY (ETHYLENE TEREPHTHALATE) FIBERS USING CERIUlVLAMMONIUYf^ NITRATE INITIATOR (M.Sc. Thesis) Sevim AYTEMİZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1995 ABSTRACT In this study graft copolymerization of acrylamide on poly (ethylene terephthalate) (PET) fibers using cerium ammoniyum nitrate initiator has been investigated. 5 organic solvents dimethyl sulfoxide (DMSO), morpholine, aceticacid (HAc), n-bütanol, 1,2-dichloro ethane were used as swelling agents. DMSO was found to be the most suitable swelling agent. Solvent diffusion into the fibers was observed to increase with treatment time and temperature. The optimum graft yield was obtained when fibers were grafted after swelling in DMSO for a period of 1 hour at 140 °C. Variation of graft yield with polymerization temperature, time, monomer, initiator and acid concentrations were investigated. Graft yield was observed to increase with polymerization time and monomer concentration then reached to plateau graft yield was found to increase up to a certain Ce+4 concentration, then slightly decreased. The effect of grafting on the fiber properties, diameter, viscosity, moisture gain were also investigated. Science code : 4050402 Key words : Poly (Ethylene Terephthalate), Graft Kopolymeryzation, Fiber Modyfication Total of page number ; 6 1 Adviser : Prof.Dr. Oya ŞANLI