G.Ü. GEF Müzik Eğitimi Bölümü 1. sınıf öğrencileri ses ve konuşma özellikleri
Gazi University Education Faculty Musical Department characteristics of first class students voice and speech
  1. Tez No: 68135
  2. Yazar: SERAP YÜKRÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNA ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
GAZİ ÜNİVERSİTESİ GAZİ EĞİTİM FAKÜLTESİ MÜZİK EĞİTİMİ BÖLÜMÜ I. SINIF ÖĞRENCİLERİ SES VE KONUŞMA ÖZELLİKLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Serap Yükrük GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1997 ÖZ Bu araştırma Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü I. sınıf öğrencilerinin ses ve konuşma özelliklerini saptamak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla I. sınıf öğrencilerinden şans (random) yöntemiyle seçilen 32 öğrenci gözlem metoduyla incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda öğrencilerin artikülatör organları, artikülasyon özellikleri, konuşma aksanları, ses tınıları ve genişlikleri larenksin anatomik yapısı ve işitme duyarlılıkları boyutlarında belirlenen ölçütlerde gözlenmiş ve elde edilen bulgular tablolaştırılarak yorumlanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, örneklem grupta yer alan öğrencilerin büyük bölümünde; artikülasyonu gerçekleştiren artikülatör organlarının normal olduğu, larenks anatomik yapısının yeterli olduğu, ses genişliğinin (ranjının) kızlarda geniş bir aralık, erkeklerde ise dar bir aralık gösterdiği, konuşma aksanlarının doğru olduğu, görülmüştür. Bilim Kodu : 5000019 Anahtar Kelime : Ses ve konuşma özellikleri, müzik ve insan sesi Sayfa adedi. : 60 Tez Yöneticisi : Doç. Suna Çevik
Özet (Çeviri)
GAZİ UNIVERSITY EDUCATION FACULTY MUSICAL EDUCATION DEPARTMENT CHARACTERISTICS OF FIRST CLASS STUDENTS VOICE AND SPEECH (High Bachelor Thesis) Serap YÜKRÜK GAZI UNIVERSITY SCIENCE INSTITUDE February 1997 ABSTRACT This research was done determine the characteristics of 1st class students voice and speech in Gazi University Gazi Education Faculty Musical Education Department. For this reason, 32 students randomly selected from 1st class students were examined by method of observation and evaluated. In this way, articulator organs, characteristics of articulation, accents of speech, pitch and extensive of voice, anatomical structure of larynx and sensitivity of heavly of students were observed by determined measurment and results were interpreted by making table. According to the results, it was observed that articulate organs which realize articulation was normal, anatomical structure of larynx was sufficient, extensive of voice was wide range in girls, narrow range in boys, accent of speech was true in most of the students who takes place in sample group. Code of science : 500001 9 Key Words : Voice and speech characteristics, music and human voice Number of Pages : 60 Director of the Thesis : Ass. Prof Suna ÇEVİK IV