Santraller arasındaki kapasite dengesinin incelenmesi
Checking the capaticy balance between the phone terminals
- Tez No: 45549
 - Danışmanlar: PROF.DR. YALÇIN EROL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
 - Yıl: 1995
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 67
Özet
SANTRALLER ARASINDAKİ KAPASİTE DENGESİNİN İNCELENMESİ HaleARSLAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos-1995 ÖZ Bu çalışmada, telefon şebekesindeki trunk kapasite ve talepleri incelenmektedir. Trunk aynı anda görüşme yapan abone sayısı olarak tanımlanabilir ve bütün abonelerin aynı anda görüşme yapmayacağı dikkate alınarak tespit edilir. Abone sayısı ve telefon görüşme trafiği her geçen gün arttığından, bu kapasitenin belirlenmesi büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle mevcut kapasite, taleple karşılaştırılmakta ve santaller arası kapasite dengesi incelenmektedir. Problem maksimum akış problemi olarak formüle edilmekte ve QAM paket programı kullanılarak çözülmektedir. Çalışma sonucunda, santraller arası kapasite dağ^lırnının dengeli olmadığı anlaşılmaktadır. Ayrıca kapasitenin çok yüksek olduğu, hatta geçiş santrallerinden birkaçı iptal edilse bile yeterli kapasitenin olduğu görülmektedir. Ancak, bu durumda PTT Genel Müdürlüğü'nün önemli hedeflerinden olan güvenilirlik ve hizmet kalitesinin tehlikeye düşeceği, hatta ortadan kalkacağı açıktır. Bilim kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 605.02.00 Şebeke, Maksimum Akış 67 Prof.Dr. Yalçm EROL
Özet (Çeviri)
VI CHECKING THE CAPACITY BALANCE BETWEEN THE PHONE TERMINALS Hale ARSLAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY AUGUST 1995 ABSTRACT In this work, trunk capacity and demads are considered. Trunk can be defined as subscriber number talking at the same time and it is determined that all subscribers don't talk at the same time. To determine this capacity is very important because subscriber number and phone traffic are increasing everyday. For this reason, available capacity is compared to demand and capacity balance between terminals is considered. The problem is formulated as maximum flow problem and it is solved using QAM packet program. In the result of the study, it is realized that capacity distribution between the terminals is not balanced. Furthermore, it is shown that capacity is high and adequate, even if some of the tandem terminals are cancelled. However in this case, it is cleare that, reliability and service quality which are the important goals of PTT Generale Directerate becames risky and even they are destroyed. Science Code : 605.02.00 Key Words : Network, Maximum Flow Number of Page : 67 Adviser : Prof. Dr. Yalçın EROL