Bağlama kalıplarında bilgisayar destekli kuvvet analizi ve kalıplama elemanlarının seçimi
Computer aided force analysis in fixtures and selection of fixturing components
- Tez No: 45548
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MAHMUT GÜLESİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
BA?LAMA KALIPLARINDA BİLGİSAYAR DESTEKLİ KUVVET ANALİZİ VE KALIPLAMA ELEMANLARINDA KUVVET KONTROLÜ (Yüksek Lisans Tezi) Zafer TEKİNER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EYLÜL 1995 ÖZ Bağlama kalıbı tasarımı imalatta önemli bir yer tutmaktadır. Ancak günümüzde bağlama kalıbı tasarımı ve kalıp elemanlarının seçimi çoğunlukla elle yapıldığı için büyük ölçüde zaman kaybma neden olmaktadır. Bu çalışma ile, bir bilgisayar programı geliştirilerek AutoCAD ortamında çizilen prizmatik bir parçanın geometrik bilgilerinin DXF formatı analiz edilip parçaya ait geometrik ve teknolojik bilgileri çıkartılmaktadır. Daha sonra freze tezgahında kesme esnasmda oluşan kesme kuvvetleri hesaplan maktadır. Ayrıca bulunan bu kuvvetlere göre bağlama kalıp elemanlarında papuç, civata, alt tabla seçimi, çakı seçimi ve tezgah seçimi yapılmıştır. Kesme kuvveti hesaplamasında kullanılan veriler formül haline getirilerek bilgisayar programına girilmiştir. Program TURBO PASCAL dilinde olup 1268,8 Kb. yer kaplamaktadır. Bilim Kodu : 625.02.07/225.05.01 Anahtar Kelimeler : Kuvvet Analizi, Kesici Seçimi, Tezgah Seçimi, Modüler Kalıp Elemanları Seçimi, Bağlama Kalıplarında Bilgisayar Destekli Kuvvet Analizi ve Kalıplama Elemanlarında Kuvvet Kontrolü. Sayfa Adedi : 120 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Mahmut Gülesin
Özet (Çeviri)
COMPUTER AIDED FORCE ANAL YSIS IN FIXTURES AND SELECTION OF FEATURING COMPONENTS (M. Sc Thesis) Zafer TEKİNER GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY SEPTEMBER 1995 ABSTRACT Fixture design plays an important role in manufacturing. However, since today, fixture design and selection of flxturing components are performed manually, it takes plenty of time. In this work, through the use of the program developed, the DXF format of geometric data of a prizmatic part driven in AutoCAD environment is analysed and geometric and technological data of the part are extracted then, cutting forces generated during cutting on a milling machine are calculated. In addition, according to these forces, selection of frxturing components such as bolts, clamping strips, and base plate, cutters and machine tools are perfomed. The data used at the calculation of cutting force have been structured in formulas and programmed in the computer. The software developed has been written in Turbo PASCAL and is 128.8 kb. Scientific Code : 625.02.07/225.05.01 Key Words : Computer Aided Force Analysis In Fixtures and Selection Of Fixturing Components Number of Pages : 1 2 1 Supervisor : Assoc. Prof. Mahmut GÜLESÎN