Sübstitüe benzil alkollerin potasyumklorokromat ile yükseltgenme kinetiği
The Kinetics of the oxidation of substituted benzly alcols by potassium chlorochromate
  1. Tez No: 45554
  2. Yazar: HURİ YEŞİLYURT (EYÜBOĞLU)
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BEYTİYE ÖZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
SÜBSTİTÜE BENZİL ALKOLLERİN POTASYUM KLOROKROMAT İLE YÜKSELTGENME KİNETİ?İ (Yüksek Lisans Tezi) Huri YEŞİLYURT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1995 ÖZ Sübstitüe benzil alkollerin Potasyum klorokromat KOCIO3 (KCC) ile yükseltgenme kinetiği incelendi. Yükseltgenme tepkimesi dimetil sülfoksit diklormetan (1:1, v/v) ortamında KCC'ye göre birinci derecedendir. Elektron çekici sübstitüentler tepkimenin hızını azaltırken elektron sağlayıcı sübstitüentler tepkimenin hızını arttırmaktadır. Hammett 5 değerleri ile bağıl tepkime hızları arasında lineer bir korelasyon olduğu görüldü. Alkollerin yükseltgenme hızlarının negatif tepkime sabitleri verecek şekilde Hammett sübstitüent sabitler ile uygunluk izlediği gözlendi. Sübstitüe benzil alkollerin KCC yükseltgenme tepkimesi azot atmosferinde akrilanitril varlığında yapıldı ve akrilonitrilin polimerleşmediği görüldü. Gözlenen deneysel veriler sübstitüe benzil alkollerin KCC ile yükseltgenme tepkimesinin hız belirleyen basamağında bir hidrür iyonu transferi olduğunu gösterebilir.
Özet (Çeviri)
THE KINETICS OF THE OXIDATION OF SUBSTITUTED BENZYL ALCOHOLS BY POTASSIUM CHLOROCHROMATE (M.Sc.Thesis) Huri YEŞİLYURT GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1995 ABSTRACT The kinetics of the oxidation of substituted benzyl alcohols by potassium chlorochromate KCTCIO3 (KCC) has been stutied. The oxidation studied in dimethyl sulfoxide-dichloromethane (1:1, v/v) medium is first order with respect to KCC. Electron releasing substituents accelerate the reaction, whereas electron-withdrawing groups retard the reaction and the rate data obey Hammett's relationship. The reaction does not induce polymerization of acrylonitrile. The observed experimental data have been rationalized in terms of a hydride ion transfer in the rate determining step.