Bir çelik yüksek binanın deprem davranışının belirlenmesi
Evalution of earthquake behaviour of a steel highrise building
  1. Tez No: 455605
  2. Yazar: MERT YABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Ülkemizde mevcut yapıların değerlendirilmesi ve performanslarının belirlenmesi ile ilgili tanımlar ilk olarak 2007 Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik ile birlikte yapılmış ve uygulama esasları belirlenmiştir. Ancak, yapıların performans seviyelerinin belirlenmesine yönelik parametreler sadece betonarme taşıyıcı sistemler için verilmiş olup, çelik taşıyıcı sistemler için tanımlanmamıştır. Bu çalışma kapsamında; çelik bir binanın deprem davranışının belirlenmesine yönelik bir çalışma yapılmıştır. Tezin ikinci bölümünde, Türk yönetmeliklerinin çelik yapıların değerlendirilmesi konusundaki yetersizliği dikkate alınarak, doğrusal olmayan yöntemler Amerikan kaynaklarından yararlanılarak sunulmuştur. Son olarak, Türkiye'de mevcut olan en yüksek deprem bölgesinde bulunan, Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik 2007'ye göre tasarlanmış 30 katlı çelik bir binanın değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu amaçla, doğrusal olmayan artımsal statik itme analizleri ve doğrusal olmayan dinamik analizler gerçekleştirilmiştir. Bu analizlerden elde edilen sonuçlar kıyaslanmış ve metodların doğruluğu tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The structural evalution of existing structures within a regulation context in Turkey is first defined by the 2007 Seismic Design Regulations. However, the parameters about performance level are only provided for reinforced concrete structures. No parameters are defined for structural steel systems. In this study, attempt towards the determination of seismic behaviour of a steel structure is made. In the second part, considering the inadequately of the Turkish regulations about the evalution of steel structures, nonlinear analysis methods from American resources are presented. Finally, behaviour of an 30 story steel structure that is in the highest earthquake demand zone in Turkey, designed with the Turkish Seismic Regulations 2007 criteria is evaluated. For this purpose, nonlinear incremental static pushover and nonlinear dynamic analysis are performed. Results obtained from these analyses are compared and validity of the methods are discussed.