Yaya hareketlerinin lazerli tarayıcılar ile incelenmesi
Analysis of pedestrian behaviour through laser scanners
  1. Tez No: 455606
  2. Yazar: SEZİN KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK ŞENGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Yaya ulaşımı, kentiçi ulaşımının önemli bir kısmını teşkil etmektedir. Bu nedenle yayaların rahat, güvenli ve sağlıklı dolaşımını sağlamak, yayalara sunulan olanakların iyileştirilmesiyle mümkün olabilecektir. Öte yandan büyüyen ve gelişen şehirlerde özellikle motorlu taşıt sayısının artması yaya yollarının daralmasına yol açmaktadır. Bu çalışmada, yaya yollarında meydana gelen problemlerin yaya davranışları üzerindeki etkileri, düzlemde mesafe verisi toplayabilen lazerli tarayıcılar yardımıyla iki boyutlu bir koordinat sistemine aktarılarak analiz edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, kontrol kesimi ve farklı yaya genişliklerine sahip sorunlu kesim olmak üzere dört farklı nokta seçilmiştir. Özel tasarlanmış bir bilgisayar algoritması yardımıyla yaya izleri oluşturulmuş, yayaların anlık hızları ve konumları belirlenmiştir. Böylece gerek kullanılabilir kesit genişliği ve yaya yolu işgalleri gerekse de tasarım öğeleri ile yaya hareketleri arasındaki ilişkiler mikroskobik ölçekte incelenmiştir.Analizler sonucunda, oluşturulan bir model ile hassas parametreler elde edilmiş,yaya yolu sorunları ile yaya karakteristiklerinin yaya hareketlerine etkisi ortaya konmuş ve yolculuk sürtünme parametresi elde edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pedestrian transportation constitutes a significant portion of urban transportation demand. For this reason, providing safety and easy movement of pedestrians is possible with the improvement of walking facilities. On the other hand, especially the raise in the number of vehicles in developing cities has led to the sidewalk wth narrow widths. In this study, the effects of sidewalk encroachments on pedestrian behavior is aimed to be analyzed by laying them on o two-dimensional coordinate system by means of laser range scanners that collect distance data in a plane. For this purpose, three different investigation stations have been chosen as stations with norrow sidewalk widths and no sidewalks and one investigation station has been chosen as control point. Trajectories of pedestrians have been traced using a special computer algorithm and their instant speeds and relative distances have been determined. This technique yielded to a microscopic analysis of the relationship between available section width or sidewalk encroachments as wells as of the relationship between designed space, and pedestrian movement.As a result, a model with precise and accurate parameters has been obtained. The effects of sidewalk encroachments and pedestrian characteristic on pedestrian behavior as well as a frictional parameter have been tried to be determined.