Stabilizing meles delta soils and monitoring the bonding structures using SEM and XRD analyses
Meles deltası zemininlerinin stabilize edilmesi ve bağ yapılarının SEM ve XRD analizleri ile izlenmesi
  1. Tez No: 455607
  2. Yazar: ÇAĞRIHAN SARIAVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Meles Deresi tarafından taşınan alüvyonlar, derenin İzmir Körfezi'ne döküldüğü noktada, yüksek miktarda alüvyonel zemin yığılmalarına sebebiyet vermiştir. Bu bölge, su içeriği yüksek ve taşıma gücü düşük olan yumuşak kıvamlı bu tip zeminler ihtiva etmektedir. Bölgenin aktif kullanımı planlandığından, ilgili zeminlerin derin karıştırma yöntemi ile yerinde iyileştirilmesi planlanmaktadır. Bu yöntem, uzun yıllardır özellikle İskandinavya ülkelerinde, Japonya'da ve Kuzey Amerika'da başarıyla uygulanmaktadır. Prensip olarak, zeminin seçilecek uygun bağlayıcılarla karıştırılması ve mühendislik gereksinimlerini karşılar hale getirilmesi esas alınmaktadır. Bu çalışma kapsamında, öncelikle sahadan numuneler temin edilmiş, sınıflandırma deneyleri yapılmış, kireç ve çimento bağlayıcılarının optimum oranları tespit edilmiştir. Akabinde, sahadaki durumu temsil eder nitelikte numuneler hazırlanmış ve kür havuzunda olgunlaştırılan bu numunelerin farklı kür sürelerindeki mühendislik özellikleri belirlenmiştir. Numunelerin mukavemetleri, serbest basınç testi ile ölçülmüştür. Numunelerdeki zamana bağlı gelişimin gözlenebilmesi amacıyla, Taramalı Elektron Mikroskobu ve X Işını Kırınımı görüntüleme testleri de ilgili standartlara uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Bu raporda, Meles Deresi çıkış ağzında yer alan zeminlerin kireç-çimento karışımları ile iyileştirilmesi hedeflenmiş ve bu doğrultuda yapılan çalışmaların sonuçları özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
İzmir Bay reserves high amount of residual alluvial deposits generated by Meles River at its stream mouth. This carried sediments with high water content and low bearing capacity are unsuitable in terms of engineering purposes. In situ soil stabilization with deep soil mixing method is considered to improve properties of soil in this location. This method is widely used especially over Scandinavia, Japan and North America. Basically, the method covers mixing appropriate binder into the soil to improve soil profile according to the engineering needs. In the scope of this study, soil samples were initially provided from the site, classification tests were performed and optimum ratios of lime and cement binders were determined. Following, specimens representing the in situ soil conditions were prepared and cured to be able to determine their engineering properties. Unconfined compression test method was applied to evaluate compressive strengths of samples with different curing periods. Scanning electron microscope and X-ray diffraction tests were also performed in accordance with related standards to observe time-dependent bonding progress of samples. In this study, it was aimed to improve Meles River mouth stream soils by lime and cement mixtures and the results obtained throughout the laboratory works were reported.