Değişik bağlayıcı maddeler ile iyileştirilmiş kömür külünün mühendislik malzemesi olarak kullanılabilirliği
Usability of bottom ash amended with different cementitious matrices as engineering material
  1. Tez No: 76731
  2. Yazar: GÖKHAN BULUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KAMİL KAYABALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada dört değişik termik santral'a ait taban külünün dolgu maddesi ve taban astarı olabilirliği incelenmiştir. Bağlayıcı olarak ticari toz bentonit, sönmüş kireç ve doğal kil malzemesi kullanılmıştır. Bağlayıcı maddeler ile farklı oranlarda karıştırılan taban külü üzerinde, sıkıştırılma (standart Proctor ve titreşimli tokmak) deneyleri yapılmıştır. Karışımların en iyi sıkışması % 40-45 su muhtevasında yaklaşık 1 Mg/m3 lük maksimum kuru yoğunluk değerleri vermiştir. Karışımların tek eksenli basınç dayanımları 0.1-0-5 kgf/cm2 arasında olup, oda sıcaklığında 28 gün kür uygulanan örneklerde bu değerler 3 ila 20 kat arasında artış göstermiştir. Üç eksenli basınç deneylerinde oldukça değişken kayma dayanım değerleri elde edilmiştir. 28 gün kür süresi uygulanan örneklerde, kayma dayanımında 10 kata varan artışlar gözlenmiştir. Karışımlar üzerinde yapılan permeabilite deneylerinde çoğunlukla permeabilite değerlerinin 10"4 cm/s mertebesinde olduğu tespit edilmiştir. Damıtık su karışımlardan süzdürülmek suretiyle elde edilen sızıntı suyunun kimyasal analizi yapılmak suretiyle çevreye muhtemel olumsuz etkisi önerilmiştir.ANAHTAR KELİMELER : Taban külü, bentonit, embankman dolgu maddesi, Permeabilite, kompaksiyon testi.
Özet (Çeviri)
This study aims at investigating the utilization of bottom ash obtained from four different power stations as construction fill and landfill bottom liner. As for the matrix material, the commercial powdered bentonite, the construction lime, and the natural clay were used. Compaction tests (standart proctor and vibratory hammer) were carried out on the different ratios of bottom ash with matrix material. The optimum water content ranged from 40-45 % yielding a dry density mostly around 1 Mg/m3. Uniaxial compressive strength of mixtures ranges from 0.1-0.5 kgf/cm2 which showed 3-20 fold increase when tested on 28 day cured specimens. Triaxial compression tests yield varying rates of shear strength which also showed as high as 10 fold increase for cured specimens. Hydraulic conductivity of those mixtures are mostly around 10"4 cm/s, not considered to be low enough for landfill liner. Leaching tests using deionized water were also performed to investigate the possible effect of leachate produced from the mixtures on the environment. In conclusion, a light density and environmentally friendly mixture is determined and proposed to be used as construction fill.Key Words : bottom ash, bentonite, construction fill, permeability, compaction.