Antik Dönem mezar yapıları: Araştırma-koruma
Ancient tombs: Searching-protection
- Tez No: 119618
- Danışmanlar: PROF.DR. RECEP MERİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Mimarlık, Archeology, Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
IV ÖZET İnsanlık tarihi boyunca ölüm kavramı, insanlar için çok önemli bir konu olarak ele alınmış ve bu kavram etrafında birçok inanışlar geliştirilmiştir. İnsanlar, ölümün bir bitiş olmadığına inanmışlar, aksine onu yeni bir başlangıç olarak değerlendirmişlerdir. Bu inanışlar sonucunda, yeni hayatlarım geçirecekleri, isimlerini sonsuza kadar yaşatacak mekanlar tasarlamışlardır. Önceleri basit birtakım çözümlerle başlayan bu tasarımlar zaman içinde gelişerek, anıtsal anlamda yapılara dönüşmüş, günümüzde dahi yaşayan anıt mezarları oluşturmuşlardır. Bu çalışma kapsamında, insanların ölümden sonraki hayatları üzerine olan inançları, bu inançların arkasında yer alan nedenleri ve tüm bunların mimari sonuçlan incelenmiştir. Batı Anadolu Bölgesi özelinde, ölü gömme adetleri, mezar ve mezarlık kültürü, örnekler üzerinde incelerek bir sınıflandırma yapılmaya çalışılmıştır. Bu sınıflandırmanın sonuçları Türkiye haritasına işlenerek ifade edilmeye çalışılmıştır (Harita 1.1). Araştırmanın birinci bölümünde, bu çalışmanın amacı ve kapsamı yer almaktadır. İkinci bölümde, antik çağ insanlarının ölüm kavramına bakış açısı, ölü kültü kavramı, bu kavram sonucunda ortaya çıkan ölü gömme törenlerinden bahsedilmektedir. Ölü gömme adetleri, insanların ölümün, bir bitiş olmadığına dair inançları sonucunda ortaya çıkmışlar, her toplum ve her dönemde farklılık göstererek uygulanmışlardır. Bu ölü gömme adetleri, sık değişen ve bir toplumdan diğerine kolaylıkla geçebilen adetler olmadıklarından toplumların karakterlerini açıklamak açısından büyük önem taşımaktadırlar.Tezin üçüncü bölümünde, ölü ve ölüm kavramları neticesinde kaçınılmaz olarak ortaya çıkan mezar ve mezarlık olguları, tek tek mezarlardan nekropolis kavramına olan gelişim süreci, yerleşim içi mezarlıklardan yerleşim dışı mezarlıklara geçişler ve bunların Batı Anadolu Bölgesi içerisindeki durumları incelenmiştir. Bir tür ölümsüzlük konutu olarak nitelendirilebilecek mezarların tasarımı etkileyen ilk unsurlar, bölgenin coğrafi yapısı ve yöre insanlarının inançlarıdır. Bu etkenler etrafında, insanlar, ölülerini bazen gömmüşler, bazen bir küpe koyarak defnetmişler, bazen yakarak küllerini saklamışlardır. Zaman içinde daha da ileri giderek onları tanrılaştırmış ve anıt mezarlar inşa etmeye başlamışlardır. Batı Anadolu Bölgesi, kültürlerin kesişim bölgesinde yer alması açısından bu anlamda içerdiği büyük zenginlik nedeniyle konu için çalışma alam olarak belirlenmiştir. Batı Anadolu Bölgesinde görülen mezar tiplerinin sınıflandırması ise dördüncü bölümde ele alınmıştır. Tezin esas amacı, anıt mezarların incelenmesi olmasına rağmen sınıflandırmada kısaca toprak mezarlar, kremasyon mezarlar ve küp mezarlar gibi Batı Anadolu Bölgesinde yoğun bir şekilde kullanılmış olan bu üç mezar tipinden de kısaca bahsedilmiştir. Bunun dışında, anıt mezar olarak bölgede çeşitli ve spesifik tiplerine rastlanan lahitler, tümülüsler, topografyanın bir neticesi olarak ortaya çıkan kaya mezarları ve ölüye tapınma düşüncesinin son noktası olan mausoleionlar inceleme konusu edilmiştir. Batı Anadolu Bölgesi için bu sınıflandırma yapılırken konu ile ilgili spesifik örnekler ele alınarak, bunların korunma durumları ve korunmalarına dair önerilere yer verilmiştir. Bunlar dışında birçok mezar tipinin bir arada görülebildiği bir nekropol alanı da incelerek koruma sorunları irdelenerek öneriler getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Throughout the history of mankind, the Death Concept has been a very important subject for the people and so many beliefs existed about this concept. People have believed that the death is not the end of their lives, on the contrary, the beginning of a new one. As a result of these beliefs, they have designed the spaces that they could live their new lives and make their names immortal. At first, the spaces that were created were simple, but in the course of time they became monumental buildings that are still standing. In this thesis, the beliefs about the life after death, the basis's of these beliefs and the architectural results of all of them were studied. The burial customs and the culture of graves and cemeteries of Western Anatolia have been tried to classify by analyzing the examples. In addition, the results of this study have been explained on map of Turkey (Map 1.1. In first chapter, the aim and the content of thesis were explained. Second chapter is about the point of view of the people lived in ancient period, Death Cult and the burial customs that were based on death cult. Burial customs are results of the beliefs about life after death. And they were practiced by every society at every period by some differences. As these are not the customs that could change frequently and easily between different societies, burial customs are very important for explain the characteristics of the societies. In third chapter, as an unavoidable result of dead and death concepts, graves and cemeteries, the improvements of graves from single types to area of necropolises, thevıı transition between intramural and extramural cemeteries and their situation in Western Anatolia is tried to explain. The primary factors that affect the design of tombs that could describe a sort of immortality house are geography of region and beliefs of people. About these factors, people sometimes have buried their deceased into the ground; sometimes they've used Pithos and sometimes cremated them for keeping their ashes. In the course of time, they have gone one step further and defied their deceased and begun to build monumental tombs for them. Western Anatolia is at the intersection of many civilizations and has a lot of practices about topic therefore the area of this study is chosen as Western Anatolia. The classifying of grave types in Western Anatolia is considered in fourth chapter. Although the basis topic of thesis is examining the monumental tombs, it is briefly mentioned about the common types in the Western Anatolia like Basic Earth Pits, Cremations and Pithos. While categorizing the graveyards, specific examples were chosen. Their current conditions were defined and also made suggestions about how to protect them. !"£. YÖKSE& OC^STTWi KTOOTLH râraGrttosiANTASYOH Mra&SZ3!