14C ün gamow-teller B-bozunumuna bazı yaklaşımlar
Some approximation to gamow-teller B-decay of 14C
  1. Tez No: 45562
  2. Yazar: ŞEREF OKUDUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜNEŞ TANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Nükleer yapı ile ilgili çalışmalarda İP seviyeleri nükleer modellerin tabanını oluşturmaktadır. Bu sınıfa dahil olan WC p-bozunumunun geçiş şiddetleri ve nükleer yapı anlayışları çok çeşitlilik göstermektedir. Deneysel ve teorik çalışmalar arasındaki uyumsuzluğun giderilebilmesi ve gerçek nükleer modele yaklaşmak açısından bu konuda çok âzla veriye ihtiyaç vardır. Bu çalışmada 14C ün 14N e bozunumunda Gamow-Teller nükleer matris elemanı jj çiftleşimine göre bazı yaklaşımlar yapılarak hesaplanmış ve diğer çalışmalarla karşılaştırılmışlar. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Toplam Sayfa Sayısı 404-04-01 P-bozunumu, Gamow-Teller Nükleer Matris Elemanı 36 Doç. Dr. Güneş TANİR
Özet (Çeviri)
SOME APPROXIMATION TO GAMOW-TELLER p -DECAY OF 14C (M. Sc. Thesis) Şeref OKÜDUOT GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1995 ABSTRACT In studies related to the nuclear structure, IP shell has been grounded for the nuclear models. The 14C p-Decay transition strengths and nuclear structure views which belong to this category, show lots of variability. From the point of removing the inconsistency between the experimental and theoretical studies and approaching the real nuclear model, a lot of data are needed on this subject In this study, in the decay of M C to 14 N, Gamow-Teller nuclear matrix element was calculated by doing some approximation according to JJ coupling and was compared with other studies. Science Code Key Words Total Number of Pages Advisor 404-04-01 P-decay, Gamow-Teller Nuclear Matrix Elements 36 Doç. Dr. Güneş TANIR ıı