Vermiş-Yuvacık Köyleri ve Amasya Kalesi (A5) arasında kalan bölgenin florası
- Tez No: 45561
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA AYDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
VERMİŞ - YUVACEK KÖYLERİ VE AMASYA KALESİ (A5) ARASINDA KALAN BÖLGENİN FLORASI (Yüksek Lisans Tezi ) Arzu CANSARAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 1995 OZ Bu araştırma Vermiş - Yuvacık Köyleri ve Amasya Kalesi (A5) arasında kalan bölgenin florasını kapsamaktadır. Araştırma alanmdan 1994-95 yıllarında toplanan 670 bitki örneğinin değerlendirilmesi ile 75 familya, 287 cins ve 418 tür tespit edilmiştir. Tür, alt tür ve varyete seviyesinde toplam takson sayısı 425'dir. Tespit edilen 418 türün 46 tanesi (%11) endemiktir. Bunlardan 3 tanesi çalışma alanımıza özgü bölgesel endemiktir. Türlerin fitocoğrafik bölgelere göre dağılımları ve oranlan şöyledir : İran - Turan elementleri 70 ( % 16.74 ), Akdeniz elementleri 40( % 9.56 ) Avrupa - Sibirya elementleri 31 ( % 7.41 )'dir.. Diğerleri geniş yayılışlıdır. Toplam taksonun l'i Pteridophyta, 417'si Spermatophyta bölümüne aittir. Bilim Kodu: 5000018 Anahtar Kelimeler : Amasya, Flora Sayfa Adedi : 122 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mustafa Aydoğdu II
Özet (Çeviri)
FLORA OF THE AREA BETWEEN VERMIŞ-YUVACIK VILLAGES AND THE CASTLE OF AMASYA ( A5 ) ( M. Sc. Thesis ) Arzu CANSARAN GAZI UNIVERSITY INSTITUE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY AUGUST 1995 ABSTRACT This study covers the flora of the area between Vermiş - Yuvacık villages and the castle of Amasya (A5). In the study area 670 plant specimens were collected between 1994 to 1995 and examined; 75 families, 287 genera and 418 species have been determined. The total taxon number in the level of species, subspecies and variety is 425. 46 (% 11) of the 418 species which were determined are endemic. Three of them are local endemic. The distributions and the rates of the specimens to phytogeographical regions are: The Irano- Turanian elements 70 ( % 16.74 ), the Mediterranean elements 40 (% 9.56 ), the Euro - Siberian elements 31 ( % 7.41 ). The others are cosmopolitan. One of the total taxa belongs to Pteridophyta, 417 are Spermatophyta. Science code: 5000018 Key words : Amasya, Flora Page numbers : 122 Adviser : Prof. Dr. Mustafa Aydoğdu in