X-Işınları difraksiyon yöntemleri ile benzophenone kristalinin incelenmesi ve üriner sistem (Böbrek, mesane, üreter) taşlarının analizi
  1. Tez No: 45563
  2. Yazar: ABDULLAH AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma; X-ışınları difraksiyon yöntemi ile kristal analizi ve X- ışınları toz difraksiyon yöntemi ile, kristal yapı özelliği gösteren, üriner sistem taşlarının nitel analizi olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; C13H10O (Benzophenone) tek kristalinin sırasıyla; Buerger Presesyon, Döner Kristal ve Weissenberg yöntemleri ile tabaka filmleri çekildi ve bu filmlerden yararlanarak, kristalin aşağıdaki kristallografik verileri elde edildi. C13H10O, Ortorombik, P2ı2ı2ı(No: 19), a=7.98 +0.01A0, b=10.28+0.04 A°, c=12.13+0.03 A°, a=p=y =90°, dö=1.227 g.cnT3, dx=1.216 g.cnT3, M=182.222 a.k.b., V=994.139A°3, Z=4, |i(CuKa)=6.234 cm"1, X(CuKa)=1.54182 A°, t=0.3208cm,T=298°K. Kimyacıların önerdiği molokülün açık formülü; aşağıdaki gibidir. Mİ ikinci bölümde ise; 10 tane üriner sistem (8 Böbrek, 1 Mesane, 1 Üreter) taşları, toz difraksiyon yöntemi ile incelenerek, kimyasal madde analizi yapıldı. Analiz sonucunda, bu taşların; Kalsiyum Okzalat Hidrat (CaC204.H20) Amonyum Nikel Fosfat Hidrat (NH4N1PO4.H2O), Magnezyum Kalsiyum Karbonat(Mg3Ca(C03)4) ve Ürik Asit (C5H4N4O3) içerdiği görüldü.
Özet (Çeviri)
This study is included two parts which are analysis of the single crystal structure and the urinary system stones which showing of crystal structure were analyzed by powder diffraction method. In the first part, the level photographies of Benzophenone crystal were taken by using Buerger Precession, Rotating Crystal and Weissenberg methods which are the techniques of X-ray diffractions. From these Photographies, CjjHiqO“Benzophenone”crystal data were given as bellow; Ci3H10O, Orthorhombic, P2ı2ı2ı(No: 19), a=7.98 +0.01A0, b=10.28+0.04 A0, c=12.13+0.03 A0, a=$=y=90°, dm=1.227 g.cm-3, dc=1.216 g.cnT3, M=182.222 a.m.u., V=994.139A°\ Z=4, |i(CuKcc)=6.234 cm"1, ^(CuKa)= 1.54 182 A0, t=0.3208cm, T=298°K. Structural formula of molecule which proposed by chemists is given bellow; 0 In the second part, chemical structures of 10 urinary system stones (8 kidney, 1 bladder, 1 ureter) were investigated by X-ray powder diffraction method. They include Calcium Oxalate Hydrate (CaC204.H20), Magnesium Calcium Carbonat (Mg3Ca(C03)4), Ammonium Nickel Phosphate Hydrate (NH4NİPO4.H2O) and Uric Acid (C5H4N4O3).