Green diesel production
Yeşil dizel üretimi
  1. Tez No: 455625
  2. Yazar: ALİ ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JALE YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı, kanola yağının petrol hidrokarbonlarına dönüştürülmesidir. Çalışma iki grup altında yapılmıştır. Birinci grup çalışmalarda kanola yağı katalizörlü ve katalizörsüz ortamda farklı hidrojen basıncı, süre ve sıcaklıklarda“hidrotreating”işlemine tabi tutulmuştur. Katalizör olarak NiMo/Al2O3 ve Pd/C ticari hydrotreating katalizörleri kullanılmıştır. İkinci grup çalışmalarda, kanola yağının ağır vakum gaz yağı ile beraber işlenmesi incelenmiştir. Bu grup çalışmalar hidrokraking prosesi koşullarında gerçekleştirilmiştir. Katalizör olarak, DHC-8 ticari hidrokraking katalizörü kullanılmıştır. Her iki grup çalışmada da, reaksiyon koşullarının ürünlerin (sıvı ve gaz) verim ve özelliklerine etkisi incelenmiştir. Üretilen sıvı yakıtların yakıt karakteristikleri standart testler ile saptanmış, kimyasal yapıları ise spektroskopik (1NMR, FT-IR) yöntemleri ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to convert canola oil to petroleum hydrocarbons. The study was conducted under two groups. In the first group of studies, canola oil were subjected to“hydrotreating”process under different hydrogen pressure and temperature conditions with changing time intervals for both catalyzed and non-catalyzed environment. NiMo/Al2O3 and Pd/C commercial hydrotreating catalysts were used as catalysts. In the second group of studies, the processing of canola oil with heavy vacuum gas oil was investigated. This group of studies were carried out under hydrocracking process conditions. As the catalyst, DHC-8 commercial hydrocracking catalyst was used. The effects of reaction conditions, on the yield and properties of liquid and gas products were investigated on all studies. The fuel characteristics of the produced liquid fuels were analyzed by standard test methods while the chemical structures were examined by spectroscopic (1NMR, FT-IR) methods.