Gravitasyonel dalga formlarının relativistik nümerik hesaplamaları: Çift nötron yıldızlarının simülasyonları
Gravitational wave forms in numerical relativity calculations: Simulations of the binary neutron stars
- Tez No: 665637
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİ YAKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Gravitasyonel dalgalara ilişkin ilk doğrudan gözlemi çift durumundaki bir kara delik birleşme olayı olan GW150914 ile olmuştur. Günümüzde gravitasyonel dalga kaynakları üzerine yapılan çalışmalar bu gözlem ile ivme kazanmıştır. Son yıllarda yapılan gözlemler ve çalışmalar evrende bulunan yoğun cisimlerin doğasının anlaşılmasına yardımcı olmaktadır. Bu yüksek lisans tezinde, önemli gravitasyonel dalga kaynaklarından biri olan çift nötron yıldız sistemlerinin birleşme öncesi, birleşme anı ve birleşme sonrası dönemleri çalışılmıştır. Farklı başlangıç sistem kütlesine ve farklı bileşen kütle oranlarına sahip sistemler, açık kaynak kodlu yazılımlar kullanılarak modellenmiş ve nümerik relativite tabanlı simülasyonlar aracılığıyla analiz edilmiştir. Sonuç olarak farklı parametrelerin sistemin gravitasyonel dalga formuna ve hidrodinamik süreçlerine nasıl etki ettiği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the first direct gravitational waves observation, GW150914, the number of current studies on gravitational wave sources increases. Recent observations and studies provide us an opportunity to understand the nature of compact objects. In this thesis, inspiral, merger and post-merger stages of binary neutron star systems, which is one of the important gravitational sources, are studied. Systems with different initial system masses and mass ratio are modelled using publicly available software and analyzed using numerical relativity-based simulations. As a result, it is discussed how gravitational waveforms and hydrodynamics of those systems behave under different configurations.