Flavonoidlerin kontrollü salımı için nanopolimerik sistemler
Nanopolymeric systems for the controlled release of flavonoids
  1. Tez No: 455684
  2. Yazar: FULDEN ZEYNEP KALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN AKGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tezde, flavonoid türü olan nobiletin molekülünün kontrollü salımı için aminoasit türevli, biyouyumlu poli(HEMA-MAH) nanopolimeri sürfaktansız emülsiyon polimerizasyon yöntemi ile sentezlendi. Nobiletin molekülünün maksimum adsorpsiyon optimizasyon koşulları belirlendi. Nanopolimerik malzemenin karakterizasyonu için SEM, FTIR, Zeta-boyut, Zeta- potansiyel ölçümleri yapıldı. SEM ve Zeta-boyut analizi sonucunda 233 nm eş boyutlu homojen dağılım gösteren nanopolimerler elde ediliği görüldü. Farklı ortam koşullarında nobiletinin adsorbsiyon koşulları belirlenmek üzere zaman, sıcaklık ve başlangıç konsantrasyonu etkisi incelendi. Yapılan denemelerde, histidin aminoasitini içeren poli(HEMA-MAH) nanopolimerine maksimum nobiletin bağlanma koşulları belirlendi; 25̊ C sıcaklıkta, 60 dakika süre ile 1,1 mg/ml nobiletin konsantrasyonunda maksimum 176,2961 mg Nob bağlanma miktarı hesaplandı. Maksimum Nob bağlı nanopolimerin, cilt ortamına uyumlu pH ve sıcaklıkta salım miktarları incelendi. Salım kinetik hesaplamaları yapıldı. Salım mekanizmasının türünü gösteren“n”katsayısı 0.5'den küçük bulundu. Nob salımı için sentezlenen nanopolimerik sistemin difüzyon mekanizmasının Non-Fickian türü olduğu sonucuna varılmıştır. Selüloz membranlar içerisine konulan nanopolimerlerden ilk dakikalarda yüksek hızlarında, daha sonra düşük hızlarda gerçekleşen salım davranışları ile yüksek oranlarda ilaç salımı gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, flavonoid type of amino acid derivative for controlled release of molecules nobiletin poly (HEMA-MAH) nanopolimer was synthesized by free surfactant emulsion polymerization method. Nobiletin molecules were optimized maximum of binding conditions. FTIR, SEM, Zeta-size, Zeta-potantial measurements of nanopolymeric material were performed. As a result of SEM and Zeta-size analysis, it was observed that homogeneous nanopolymers with uniform size of 233 nm were obtained. The effect of time, temperature and initial concentration on the adsorption conditions of nobiletin under different ambient conditions was investigated. In the experiments, maximum nobiletin binding conditions were determined in the poly (HEMA-MAH) nanoparticle containing histidine amino acids; A maximum of 176.2961 mg Nob binding was calculated under at a concentration of 1.1 mg / ml nobiletin for 60 minutes at 25 °C. Controlled release was observed at all pH values compatible with skin pH. The release test was performed at different temperatures and the controlled release was observed at close to 50% of the nobiletin at high temperatures. Release kinetics calculations were performed. The“n”coefficient of the release mechanism was found to be less than 0.5. Diffusion mechanism of the nanopolymeric system synthesized for the Nob release is a Non-Fickian. The nanopolymers, which is in cellulose membranes, was released rapidly in the first time. Then showed low-speed release behavior so that high rates Nob release occurred.