Çok boyutlu fraktal yapıların paralel programlama yöntemiyle hesaplanması ve optimize edilmesi
Calculation and optimization multi-dimensional fractal structures by method of parallel programming
  1. Tez No: 455685
  2. Yazar: EMRE CABI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, çok boyutlu fraktal görüntülerin hesaplanmasının grafik kartlarının ve işlemcinin çok çekirdekli yapısından faydalanılarak paralelleştirilmesi sağlanmaya çalışılmıştır. Bu amaç için yazılmış olan bilgisayar uygulamasının işleyişi üç aşamadan oluşmaktadır. İlk olarak, fraktal görüntüyü oluşturacak piksellerin belirlenmesi ve fraktal görüntünün karmaşık sayı düzlemindeki karşılıklarının hesaplanması. İkinci olarak, hesaplanan noktaların belirlenen grafik kartlarının işlemcisine ve/veya bilgisayarın ana işlemcisine gönderilerek iterasyon sayılarının bulunması. Son olarak, iterasyon sayılarına göre her piksele renk verilerek görüntünün oluşturulması. Hesaplama zamanlarını kısaltmak için“yük paylaşımlı dağıtım”metodu uygulanmış ve“garip çekici olgusu etkisinde olmayan noktaların hesaplamaya katılmaması”metodu sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to parallelization of multi-dimensional fractals visualisation by using graphics processing unit (GPU) and multi core processors. Study is composed of three steps. First step determination of pixels for the fractal vision and calculation of these pixels into complex number system. Second step is distribution of the calculated values to definite units of processesing and get the iteration quantities. Finally third step coloring the visual according to the iteration quantities. As the“load balancing”method is used to decrease the computing time,“not included attractive fixed point”method is provided as well.