Brassica nigra yüklü nanoemülsiyon formülasyonunun geliştirilmesi ve inflamasyon etkinliğinin değerlendirilmesi
Development of Brassica nigra loaded nanoemulsion formulation and evaluation of its inflammation efficacy
  1. Tez No: 942615
  2. Yazar: NESRİN KARABATAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
İnflamasyon enfeksiyona yol açan zararlı uyaranlar ve çevresel koşullar sonucunda dokuda meydana gelen hasarlarda vücudumuzun göstermiş olduğu bağışıklık tepkisidir. Akut inflamasyonu engellenememesi, inflamasyonlu doku mikroçevresindeki makrofaj ve lenfositlerin sürekli aktivasyonuna, TNF-α'nın yüksek ekspresyonuyla kronik inflamasyon meydana gelmektedir. Kronik inflamasyonda aşırı üretilen mediatörler artrit, alzheimer, kanser, ateroskleroz gibi dejeneratif hastalıklarla ilişkilidir. İnflamasyon sürecinde steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlarda böbrek yetmezliği, gastrointestinal bozukluklar ve aşırı duyarlılık reaksiyonlar gibi yan etkilere yol açmaktadır. Bitkilerin fitoterapötik bileşenlerinin, yağların antioksidan, analjezik, anti-inflamatuar, antimikrobiyal etkiler göstermesi inflamasyon sürecinde ve tedavisinde kullanılabileceği belirtilmiştir. Halk arasında siyah hardal olarak bilinen Brasicca nigra, spazm gibi şikayetlerin azaltılmasında kullanılmıştır. Hardal yağındaki flavonoid, sinigrin, terpenlerin varlığı proteaz inhibisyonuyla anti-inflamatuar aktiviteye inflamasyon tedavisinde kullanılabilmektir. Bitkilerden elde edilen yağların hidrofobik ve keskin kokuları nedeniyle direkt kullanımları sınırlıdır. Hardal yağı (HY) gibi fitoterapötik özellikli yağların nanoemülsiyon dozaj formunda formülasyonlarının hazırlanması; biyoyararlanımın artmasına, gelişmiş stabiliteye, kontrollü salıma, düşük toksisiteye, daha büyük yüzey alanına küçük damlacık oranı sağlar. Bu tez çalışmasında HY-NE formülasyonları ultrasonik homojenizasyon yöntemiyle hazırlanmıştır. Bu formülasyonlara hızlandırılmış stabilite testleri ve fizikokimyasal stabilite testleri, karakterizasyon çalışmaları yürütülmüştür. F4P3 formülasyonunun stabil olduğu belirlenmiştir. Formülasyonun için MTT yöntemi ile sitotoksisitesi, çizik testi ile hücre proliferasyonunu arttırıcı etkisi, hücresel alım deneyleri gerçekleştirilmiştir. Anti-inflamatuar etkinliğini değerlendirmek için makrofaj hücreleri (Raw 264.7) kullanılmıştır. LPS ile indüklenen Raw 264.7 tarafından üretilen nitrit ve TNF-α seviyeleri Griess reaktif kiti ve TNF-α kiti kullanılarak saptanmıştır. HY'nın farmakokinetik özellikleri tahmini için ADMET profilleri incelenmiştir. Biyoaktivite tayini için PASS sunucusunda analiz gerçekleştirilmiştir. Aynı zamanda HY'da bulunan flavonoidlerin inflamasyon oluşumunda önemli rollere sahip olan NOS3 ve TNF-α reseptörleriyle olan etkileşimi in silico moleküler yerleştirme yöntemiyle incelenmiştir. Sonuç olarak, bu tez çalışması kapsamında yürütülen deneyler ve hesaplamalar doğrultusunda in vitro ve in silico yöntemler ile HY'nın anti-inflamatuar etkinliği belirlenmiş ve nanoemülsiyon dozaj formunda geliştirilen kontrollü salım profiline sahip F4P3 kodlu formülasyonun anti-inflamatuvar etkiye sahip olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Inflammation is the immune response of our body to tissue damage as a result of harmful stimuli and environmental conditions that lead to infection. Inability to prevent acute inflammation leads to continuous activation of macrophages and lymphocytes in the inflamed tissue microenvironment, and chronic inflammation occurs with high expression of TNF-α. Overproduction of mediators in chronic inflammation is associated with degenerative diseases such as arthritis, Alzheimer's disease, cancer and atherosclerosis. Non-steroidal anti-inflammatory drugs are used in the inflammation process. These drugs cause side effects such as renal failure, gastrointestinal disorders and hypersensitivity reactions. It has been stated that phytotherapeutic components of plants, oils, antioxidant, analgesic, anti-inflammatory, antimicrobial effects can be used in the process and treatment of inflammation. Brasicca nigra, popularly known as black mustard, has been used to reduce complaints such as spasm. The presence of flavonoids, sinigrin, terpenes in mustard oil can be used in the treatment of inflammation with protease inhibition and anti-inflammatory activity. The direct use of oils obtained from plants is limited due to their hydrophobic and pungent odours. The preparation of nanoemulsion dosage formulations of phytotherapeutic oils such as mustard oil (HY) provides increased bioavailability, improved stability, controlled release, low toxicity, small droplet ratio to larger surface area. In this thesis study, HY-NE formulations were prepared by ultrasonic homogenisation method. Accelerated stability tests, physicochemical stability tests and characterisation studies were carried out on these formulations. F4P3 formulation was determined to be stable. For the formulation, cytotoxicity by MTT method, cell proliferation enhancing effect by scratch test, cellular uptake experiments were carried out. Macrophage cells (Raw 264.7) were used to evaluate anti-inflammatory activity. Nitrite and TNF-α levels produced by Raw 264.7 induced by LPS were determined using Griess reagent kit and TNF-α kit. ADMET profiles were analysed to estimate the pharmacokinetic properties of HY. For bioactivity determination, analyses were performed on the PASS server. At the same time, the interaction of flavonoids in HY with NOS3 and TNF- α receptors, which have important roles in inflammation formation, was investigated by in silico molecular docking method. In conclusion, in line with the experiments and calculations carried out within the scope of this thesis, the anti-inflammatory activity of HY was determined by in vitro and in silico methods and it was evaluated that the F4P3 coded formulation with controlled release profile developed in nanoemulsion dosage form has anti-inflammatory effect.