Farklı metamorfik birimlerde aktif karbonla toprak gazı radon ölçümü ve radon potansiyelini etkileyen parametrelerin incelenmesi
Soil gas radon measurement using activated charcoal canisters on various types of metamorphic rock and investigation of parameters affecting radon potential
  1. Tez No: 455688
  2. Yazar: SERKAN GÜRLEYEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜSLİM MURAT SAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Jeolojik kökenli (jeojenik) radon potansiyeli, bina yapım özelliklerinden bağımsız, bina içi radonun en olası kaynağı olarak tanımlanmaktadır. Ana kayaç/ toprağın Ra içeriği, toprak gazı radon ve ana kayaç/topraktan radon salınım hızı, yeryüzüne radon göçü ve radon riski için iyi bir jeokimyasal işarettir. Jeolojik radon potansiyeli aynı jeolojik birim içinde küçük değişimler göstermekte, ancak yerel ölçekte, pedolojik (toprakların, nem, geçirgenlik, parçacık boyutu gibi fiziksel özellikleri) faktörlerden etkilenmektedir. Bu çalışmada, Batı Anadolu'ya özgü bütün yapısal ve litolojik unsurları içeren Çine yöresinde, farklı metamorfik birimlerde jeolojik radon potansiyeli ve/veya yer seviyesinde antropojenik aktivitelerden bağımsız radon konsantrasyonu; jeolojik bilgi, jeokimyasal analiz, arazi ve laboratuvarda aktif karbon kolektörü kullanılarak değerlendirilmiş ve jeolojik radon potansiyelini etkileyen parametreler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The geogenic radon potential is the essential parameter describing the subsurface as the main source for the indoor radon concentrations independent on the construction features of buildings. In general, uranium/ radium contents of soils, radon activity in soil gas and also radon emanation are all good geochemical indicators of radon risk. In the same lithology, noticeable differences in radon levels can occur independently of lithology (possibly caused pedological factors such as moisture content, permeability, particle size and etc.). The aim of the study is therefore evaluation of the geological radon potential on the basis of the interpretation of the geological, geochemical and pedological data and radiometric measurements including soil gas radon measurements using activated charcoal canister for the Çine region as representative of West Anatolia lithology.