Gürültüyü önlemede eğitimin etkililiği
  1. Tez No: 4556
  2. Yazar: AYSU ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜRÜVVET BİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Bu araştırma; İlkokul öğrencileri üzerinde“gürültü”konulu yeti- şek tasarısının, gürültüyü önlemedeki etkisini ortaya koymak ama cıyla gerçekleştirilmiştir. Ankara özel Yükseliş İlkoku'nun 4363 öğrencisinden 1557' si bu araştırmanın kapsamına alınmıştır. Bu öğrencilerin 772' si üçüncü kattan, 785 'i 1. kattan random olarak seçilmiştir. Deney grubuna,“gürültü”konulu yetişek tasarısı uygulanmış, kontrol grubuna uygulanmamıştır. Denencelerde;“gürültü”konulu yetişek tasarısı uygulan dıktan sonra, deney grubunun gürültü bilgi testindeki erişisinin kontrol grubuna göre daha yüksek olacağı aynı zamanda gürültü düzeyinin kontrol grubunun gürültü düzeyinden anlamlı derecede daha düşük olacağı ileri sürülmüştür. Denenceleri test etmek için, P = 0.05 anlamlılık de recesinde bağımsız ve bağımlı gruplar için“t”testi tekniği kul lanılmıştır. Deneye gerekli verileri toplamak için gürültü bilgi testi ve Level Meter Type, Noise Dose Meter Type (Sonometre) isim li araçlar kullanılmıştır. Yetişek- tasarısı 1 ay süreyle uygulan mıştır ve araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Araştırmanın bulguları aşağıdaki gibi özetlenebilir: 1. Gürültü konulu yetişek tasarısının uygulandığı de ney grubunun ön test ortalaması ile son test ortalaması arasında ivanlamlı bir fark gözlenirken, kontrol grubunun ön test ortalaması ile son test ortalaması arasında fark bulunmamıştır. 2. Gürültü konulu yetişek tasarısının uygulandığı de ney grubunun gürültü bilgi testindeki erişisi, kontrol grubunun erişisinden daha yüksek bulunmuştur. 3. Denel işlem sonrasında; deney grubunun gürültü dü zeyinin kontrol grubunun gürültü düzeyinden daha az olduğu saptan mıştır. Denenceler için sağlanan bulguların ışığında,“Gürül tü”konulu yetişek tasarısının özel Yükseliş İlkokulu'nda gürültü yü önlemede etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is to determine the effect of the cur riculum related with the noisy on preventing the noisy of the students in primary school. To serve this 1557 of 4363 students of Yükseliş Col- rd st lege Primary School in Ankara were taken from 3 and 1 flats of school as 772 and 785 students respectively, and then randomly assigned as control and experimental group respectively too. It was hypot hypothesized that the mean scores of the experimental group on noisy test will be higher than that of control group after treatment and also the noisy level of the ex perimental group will decrease more than the control group. To test the hypothesen of the study, t-tests for in dependent and dependent groups were used and P-level of the hypotheses was selected as 0.05. To collect the datas of the experiment tree measuring tools were used as“Noisy Test”and Level Meter Type, Noise Dose Meter Type. The curriculum related with the noisy subject, used as treatment in the experiment, was prepared by the experimenter. The findings of the experiment are summarized as follows: 1. Although there is a significant difference between the mean scores of pre-test and post-test of experimental group, there is no significant difference between the mean scores of VIpre-test and post-test of control group. 2. The achievement of experimental group on post-test about noisy is found higher than that of control group. 3. The noisy level of experimental group was found less than the noisy level of control group after treatment. As a result of experiment and findings it can be said that the curriculum related with noisy subject is effective to prevent the noisy in Yükseliş College Primary School. Vll