İngilizce öğretim elemanlarının teknolojik pedagojik alan bilgisi yeterliliklerinin sınıf yönetim profilleri açısından incelenmesi
Investigation of the technological pedagogical content knowledge qualifications of English instructors in terms of classroom management profiles
  1. Tez No: 552299
  2. Yazar: GÖKHAN YARAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKER AKKUTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu araştırmanın amacı, İngilizce öğretim elemanlarının Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi(TPAB) yeterliliklerinin sınıf yönetimi profilleri açısından incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini; Ankara Üniversitesi, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nde görev yapmakta olan 268 İngilizce öğretim elemanı oluşturmaktadır. Araştırmada İngilizce öğretim elemanlarının demografik özelliklerini belirlemek için“Kişisel Bilgi Formu”, teknolojik pedagojik alan bilgisi (TPAB) düzeylerini belirlemek için“Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi Ölçeği”ile“Sınıf Yönetimi Profili Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın verileri nicel ve nitel boyutta olmak üzere iki boyutta analiz edilmiştir. Nicel verilerin analizinde, bağımsız örneklemler için t testi, tek yönlü varyans analizi, korelasyon ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise, durum çalışması deseninden yararlanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutundan elde edilen sonuçlara göre, TPAB ölçeği alt boyutlarında en fazla fark Teknolojik Bilgi boyutunda olmuştur. Öğretim elemanlarının Pedagojik İçerik Bilgisi düzeyleri diğer boyutlara göre oldukça yüksek bulunmuştur. Sınıf Yönetim Profilleri ölçeği alt boyutlarında en fazla değişim ise Otoriter sınıf profili alt boyutunda olmuştur. Ayrıca, öğretim elemanlarının sınıf yönetimi alt boyutlarından Takdir Edilen ve Başı Boş profil puanları yüksek bulunmuştur. Öğretim elemanlarının cinsiyetlerine, mesleki kıdemlerine, unvan ve yaşlarına göre TPAB düzeyleri anlamlı bir şekilde farklılaşırken; eğitim düzeylerine ve mezun oldukları fakülteye göre anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Ayrıca öğretim elemanlarının TPAB düzeyleri ile otoriter, takdir edilen ve başıboş sınıf yönetimi profilleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Araştırmanın nitel boyutundan elde edilen sonuçlara göre ise sınıf yönetimi ile ilişkili psikolojik değişkenler olarak, demokratik ve samimi ortam, öğrenci merkezli etkinlikler ve hedefler ön planda çıkmıştır. Sınıf yönetiminde teknoloji kullanımına ilişkin olarak, öğretim elemanları daha çok çevrim içi-dışı sınavlar, video, görsel araçlar ve dinleme materyalleri konusunda görüş bildirmişlerdir. Öğretim elemanları sınıflarında teknolojiyi kullanırken sıklıkla dersi sunma aşamasında problemler yaşamaktadırlar. Ayrıca teknolojik yetersizlikler ve teknik sorunlar da yine öğretim elemanlarının karşılaştıkları problemler arasındadır. Araştırma sonuçları neticesinde uygulayıcılara ve araştırmacılara yönelik çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relation between the faculty, gender, title, education level, age and professional seniority variables of the Technological Pedagogical Area Knowledge (TPACK) competencies of English instructors. The research is conducted at Ankara University, Ankara University of Social Sciences, Gazi University, Hacettepe University, Middle East Technical University and Yıldırım Beyazıt University on a group of 268 English instructors. In order to determine the demographic characteristics of English instructors,“Personal Information Form”,“Technological Pedagogical Content Knowledge Scale”and“Class Management Profile Scale”were used to determine technological pedagogical content knowledge (TPACK) levels. The data of the study were analyzed in two dimensions as quantitative and qualitative. In the analysis of quantitative data, t-test for independent samples, one-way analysis of variance, correlation and multiple linear regression analysis were used. In the analysis of qualitative data, case study design was used. According to the results obtained from the quantitative dimension of the study, the most difference in TPACK scale sub-dimensions was in the dimension of Technological Knowledge. The level of pedagogical content of the instructors was higher than the other dimensions. The most change in the sub-dimensions of the Classroom Management Profiles scale was in the authoritarian class profile sub-dimension. In addition, the values of the Appreciated and Loose Profile scores of the sub-dimensions of the classroom management of the instructors were found to be high. According to the gender, professional seniority, title and age of the instructors, TPACK levels differed significantly; however, there was no significant difference between the educational level and the faculty. In addition, a significant relationship was found between TPACK levels of instructors and authoritarian, appreciated and loose class management profiles. According to the results obtained from the qualitative dimension of the research, democratic and friendly environment, student centered activities and goals were the foremost as psychological variables related to classroom management. Regarding the use of technology in classroom management, instructors mostly commented on online- offline examinations, video, visual tools and listening materials. Instructors often experience problems in the classroom when they use technology in their classrooms. Moreover, the problems faced by the instructors are also among the problems faced in the technological incompetence and technical problems. As a result of the research findings, various suggestions have been made for the practitioners and the researchers.