Yüksek pH değerlerinde çalışan bodipy tabanlı floresan pH sensörlerinin tasarımı ve sentezi
Design and synthesis of bodipy based fluorescent pH sensors working at high pH values
- Tez No: 455727
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ÜNALEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
pH ölçümü, kimyasal ve biyolojik süreçler, tarım ve ilaç endüstrisi gibi alanlarda büyük öneme sahiptir. Günümüzde pH ölçümü için genellikle klasik pH metreler kullanılmaktadır. Ancak klasik pH metrelerin yüksek pH değerlerinde alkali hatası vererek pH'ı olması gerekenden daha düşük okuduğu bilinmektedir. Floresans tabanlı tekniklerle pH ölçümü, hem görüntüleme hem ölçme uygulamaları için yüksek duyarlılığı ve seçiciliği ile klasik pH metrelere göre daha avantajlıdır. BODIPY bileşikleri uygun fotofiziksel özellikleri nedeniyle floresan pH sensörlerinde tercih edilen bir florofordur. Bu tez çalışmasında mezo konumunda fenolik yapı bulunduran ve yüksek pH değerlerinde ölçüm yapabilecek BODIPY bileşikleri tasarlanmış ve sentezleri çalışılmıştır. BODIPY bileşikleri farklı aldehitler ve pirollerin asit katalizli kondenzasyon tepkimesiyle elde edilmişlerdir. Sentezlenen ürünlerin karakterizasyonu 1H NMR, 13C NMR, 19F NMR, FT-IR VE HR-MS teknikleri ile yapılmış ve fotofiziksel özellikleri incelenmiştir. BODIPY yapısında bulunan substitüentlerin pH üzerine etkileri araştırılmış ve yüksek pH değerlerinde ölçüm yapabilen floresan pH sensörleri geliştirilmiştir
Özet (Çeviri)
Measurement of pH is very important in various areas such as chemical and biological processes, agriculture and pharmaceutical industry. In general, classical pH meters are used for pH measurements. However, it is known that classical pH meters gives lower pH values then expected due to alkaline error at high pH values. pH measurement with fluorescence-based tecniques have more advantages than classical pH meters owing to their high sensitivity and selectivity for both imaging and sensing applications. BODIPY compounds are preferred as fluorophores in fluorescent pH sensors due to their favorable photophysical properties. In this thesis, BODIPY compounds bearing phenolic group at the meso position and capable of measuring at high pH values have been designed and synthesized. The BODIPY compounds were synthesized by acid-catalyzed condensation reaction of different aldehydes and pyrroles. All synthesized compounds were characterized by 1H NMR, 13C NMR, 19F NMR, FTIR and HR-MS analysis and their photophysical properties were invesigated. The effects of BODIPY substituents on pH were investigated and fluorescent pH sensors measuring at high pH values were developed.