Obez olan ve olmayan 13-18 yaş grubu çocukların yaşam kaliteleri ve öz kavramı düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of life qualities and self- concept levels of children in 13-18 age group, who are obese and not obese
  1. Tez No: 455756
  2. Yazar: İPEK ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DİLEK YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, obez olan ve olmayan 13-18 yaş grubu çocukların yaşam kaliteleri ve öz kavramı düzeylerini değerlendirmek amacıyla karşılaştırılmalı kesitsel olarak yapılmıştır. Çalışma örneklemini, Kasım 2012 - Nisan 2013 tarihleri arasında GATF Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Endokrinoloji polikliniğine başvuran, obezite tanısını almış 13-18 yaş grubu 57 çocuk ve ebeveynleri ile GATF Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniğe başvuran obez olmayan 50 çocuk ve ebeveynleri oluşturmuştur. Veriler çalışmaya katılan çocuklar için ?Çocuğu Tanımlayıcı Bilgi Formu?, ?Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği Ergen Formu? ve Piers-Harris Çocuklar İçin Öz kavram Ölçeği? uygulanarak toplanmıştır. Çalışmaya katılan çocukların ebeveynleri için veriler ?Ebeveyni Tanımlayıcı Bilgi Formu?, ?Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği Ebeveyn Formu? uygulanarak toplanmıştır. Verilerin analizi, SPSS 15.0 paket programı ile yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Student t testi, ANOVA ve ki-kare testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan 57 obez çocuğun %50.8?i kız, %49.2?sinin erkek olduğu, %40.3?ünün 14 yaş grubunda, %31.5?inin 8.sınıfta okuduğu belirlenmiştir. Araştırmaya katılan 50 kontrol grubu çocukların %56?sının kız, %44?ünün erkek olduğu, %38?inin 14 yaş grubunda olduğu, %46?sının 8.sınıfta okuduğu belirlenmiştir. Çalışma ve kontrol grubunda bulunan ebeveynlerin tanımlayıcı özellikleri açısından ebeveynlerin eğitim düzeyi hariç (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was planned as cross-sectional with the purpose of evaluating the life qualities and self-concept levels of children in 13-18 Age group who are obese and not obese. Sample of the research is constituted by the children in 13-18 age group and their parents, who applied to Gulhane Military Medical Faculty, Pediatrics, Endocrinology outpatient clinic, who were diagnosed with obesity and children and their parents who applied to Gulhane Military Medical Faculty, Pediatrics outpatient clinic, who are not obese. In the collection of the data, ?Child Socio-demografic Information Form?, ?The Life Quality Scale Adolescent Form for Children? and ?The Pier- Harris Self- Concept Scale for Children? were used for the children participating in the research. For the parents of the children participating in the research, ?Parents Identification Information Form?, ?The Life Quality Scale Parents Form for Children? were used. The data collected in the research have been evaluated with SPSS 15.0 software packet program. In the evaluation of the data, Student t test, ANOVA and chi-square have been used. The research covers 107 children and parents, 57 of whom are in the obese group and 50 of whom are in the control group. It has been determined that 50.8 % of 57 obese children were female, 49.2 % of them were male, 40.3 % of them were in the age group of 14, 31.5 % of them were in the 8th class. It has been determined that % 56 of the 50 control group children participating in the research were female, % 44 of them were male, 38 % of them were in the age group of 14, 46 % of them were studying in the 8th class. It has been found out that most (21 %) of the mothers within the obese group were high-school graduates, 48.8 % of the mothers in the control group were university graduates (p>0.05).