Özofagus kanserinde human papillomavirüs enfeksiyonunun polimeraz zincir reaksiyonu tekniği ile incelenmesi
Investigation of human papillomavirus i̇nfection in esophageal cancer using polymerase chain reaction tecnique
  1. Tez No: 455760
  2. Yazar: DURİYE ÖZER TÜRKAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM VURAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Özofagus kanseri; tüm kanser tipleri arasında sekizinci sırada yer alan, kötü prognozlu, en sık görülen alt tipi YEHK olan; sıklığı ülkeler ve coğrafik bölgeler arasında değişiklikler gösteren bir malignitedir. Özofagus kanserinde en önemli risk faktörleri; alkol ve sigara olup viral enfeksiyonlar, özellikle de HPV enfeksiyonu etiyolojik ajanlar arasında sayılmaktadır. Bu çalışmanın amacı; yöremizdeki özofagus kanserlerinde HPV varlığını saptamak ve klinikopatolojik parametrelerle ilişkilerini değerlendirmektir. Çalışmamızda; 2000-2013 yılları arasında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi?nde 33 tanesi YEHK ve 19 tanesi adenokarsinom tanısı alan toplam 52 özofagus kanseri olgusu ve 8 kontrol vakasında polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) tekniği ile HPV-DNA varlığı araştırıldı ve pozitif olgularda alt tip tayini yapıldı. 52 tümörlü örneğin 5 tanesinde (%9,6) HPV-DNA pozitif bulundu. Bunlardan YEHK olgularının %9,09?da (3/33 olgu) ve adenokarsinom olgularının % 10,5?inde (2/19 olgu) HPV-DNA tespit edildi. HPV-DNA pozitif olguların 4 tanesinde alt tip tayini yapılabildi; bunlardan 3 tanesi HPV tip-39 ve 1 tanesi HPV tip-16 idi. Çalışmamızın yapıldığı Marmara Bölgesi, özofagus kanserlerinin görülme sıklığı açısından düşük-orta riskli bir bölge olup, bu tümörlerde HPV-DNA saptama oranımız literatürde düşük-orta riskli bölgelerde saptanan HPV-DNA varlığı oranı ile benzerlik göstermekteydi. Sonuç olarak çalışmamızda; özellikle özofagus kanserinin yoğun olarak görüldüğü bölgelerde HPV enfeksiyonunun daha fazla oranda saptanması nedeniyle bu enfeksiyonun özofagus karsinogenezisinde yer alabileceği ve daha çok yüksek riskli HPV alt tiplerinin risk faktörleri arasında sayılabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Esophageal cancer is a malignity which ranks eighth among all types of cancer, has bad prognosis, it?s most common sub-type is esophageal squamous cell carcinoma (ESCC) and it?s frequency varies among countries and geographical regions. The most important risk factors for esophageal cancer are alcohol and cigarette. Viral infections, especially HPV infection is considered one of the etiological agents. The purpose of this study is to detect the presence of HPV in esophageal cancers in our region and to evaluate the relationship with clinicopathologic parameters. In our study; using 52 cases of esophageal cancer from Kocaeli University Faculty of Medicine between 2000 and 2013, 33 of which are ESCC and 19 are adenocarcinoma, and 8 cases of control group, the presence of HPV-DNA is investigated by employing polymerase chain reaction (PCR) technique and subtype determination is done for positive cases. HPV-DNA is found to be positive in 5 out of 52 cases with tumor. HPV-DNA is detected at 9.09 percent (3/33) of ESCC cases and 10.5 percent (2/19) of adenocarcinoma cases. Subtype determination could be made for 4 of the HPV-DNA positive cases, 3 of which are HPV type-39 and one is HPV type-16. Marmara region, where this study is performed is a low to moderate risk region in terms of the incidence of esophageal cancer. Our HPV-DNA detection rate in this tumor is similar with other low to moderate risk regions. In conclusion, since HPV infection is detected more commonly in regions especially where esophageal cancer is intensively seen, it is concluded that this infection can be in esophageal carcinogenesis and high risk HPV subtypes can be considered among risk factors.