Dicle Üniversitesi Çocuk Hastanesi Acil Polikliniğine kanama şikayeti ile başvuran hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of the patients who apply to the Child emergency polyclinic of Dicle University with bleeding complain
- Tez No: 455770
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KENAN HASPOLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu çalışmada kanama şikayetiyle çocuk acil polikliniğine başvuran hastaların kanama hastalıklarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Bu çalışma retrospektif olgu-kontrol çalışmasıdır. Kanama şikayetiyle başvuran olguların yaş, cinsiyet, mevsim, fizik muayene bulguları ile kanama türü belirlendi. Bulgular: Çalışmamıza 198?i (%59.8) erkek, 133?ü (%40.2) kız olan toplam 331 olgu alındı. Acil polikliniğine başvuran hastalarda kanama türü olarak, en sık burun ve ağız içi kanama (31 kız 69 erkek toplam 100 olgu ,%30.2 oranında) en az sıklıkla da enfeksiyöz trombositopeni (2 kız 7 erkek toplam 9 olgu, % 2.7 oranında ) saptandı. Hastaların muayene bulguları göz önüne alındığında hastaların %40.8?inde kanama (ağız, burun), %20.8?inde ise ekimoza rastlanmıştır. Peteşi ve ekimoz ile gelen olgularda en sık etyolojik neden immun trompositopenik purpura (İTP), purpura ile gelenlerde Henoch-Schönlein purpurası (HSP), hemartroz ve hematom ile gelenlerde ise faktör eksiklikleri saptandı. Defans ile gelen üç olgumuzda nadir görülen invajinasyon saptandı. Özellikle enfeksiyoz tombositopeni, glazmann trombastenisi ve HSP tanısı konulan hastalarda ay ve/veya mevsimin hastalıklar üzerinde önemli bir etkisi görüldü. Sonuç: Bizim çalışmamızda çocuk acil polikliniğine kanama şikayeti ile başvuran olgularda kanama türüne; yaşın, cinsiyetin, mevsimin ve fizik muayene bulgularının etkisi değerlendirildi. Kanama acil tetkik ve tedavi gerektiren bir klinik durum olup en sık saptanan nedenler göz önünde tutularak iyi bir öykü ve klinik verilerle erkenden sonuca ulaştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this stduy, the evaluation of the patients who apply to the child emergency room with bleeding as regards the frequency of bleeding diseases is aimed. Material and Method: This study is a retrospective case-control study. Cases presenting with bleeding were grouped according to the age, sex, seasons and physical examination findings. Findings: Total three hundred and thirty-one cases, out of which 133 were females (40.2%) and 198 were males (59.8%), were included in our study. The most frequent bleeding type in these patients who applied to the emergency room was intra-nasal and intra-oral bleeding with 30.2% (100 cases, out of which 31 were females and 69 were males), and infectious thrombocytopenia with 2.7% (9 cases, out of which 2 were females and 7 males) was assigned at least frequent. When the examination findings of the patients are considered, 40.8% of the cases had bleeding findings (oral or nasal), and 20.8% had echhymotic findings. İTP was the most etiologic factor in cases presenting with petechia and echhymosis, HSP was the most etiologic factor in cases presenting with purpura, and factor deficiency was found in cases presenting with hemarthrosis and hematoma. Intussusception, which is rare, was found in 3 cases presenting with muscular defense. It is seen that the month and/or season have effect on these diseases significantly, and particularly the patients with infectious thrombocytopenia, Glazmann?s thrombasthenia and HSP. Conclusion: In our study, the effects of age, sex, seasons and physical examination findings on the bleeding type, in cases applying to the child emergency room with bleeding, were evaluated. Bleeding is a condition requiring emergent evaluation and treatment, and treatment must be provided based on a careful history and clinical data by considering the most frequent causes.