Parçalı lineer regresyon
Piecewise linear regression
- Tez No: 45578
- Danışmanlar: PROF.DR. SONER GÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın giriş kesiminde, Parçalı Lineer Regresyan Analizinde gözlem setinin parçalara ayrılma sı, dönüm noktalarının tesbit edilmesi tanıtılmıştır. Ayrıca parçalar için parametre tahminlerinin nasıl yapılacağı üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde, parçalara ayırmada R2, Cp ve Cook uzaklıkları ile parçaların oluşturulması önerildi. Ayrıca bu parçaların yerlerinin kesinleştirilmesi ve parça sayısının tesbit edilmesi üzerinde duruldu. Bu yaklaşımlarla parçalar oluşturulurken, gözlemler ağırlıklı ve ağırlıksız olarak irdelendi. İkinci bölümde, parçalar arası ilişkiler incelendi. Bu ilişkiler paralellik ve çatışma testi olarak gösterildi. Son bölümde bir uygulama ile bu yaklaşımlar kullanılarak gözlemlerin parçalara ayrılması gösterildi. ıı
Özet (Çeviri)
In the introduction, partitioning the data set and finding the knots have been presented for the Pieceuuse Linear Regression Analysis. Futhermore it is stressed an haw the parameter estimation is made. Using the R2, Cp and Cook distances to form the piece- ujise regression models, have been shown in chapter I. Additionally confirming the placeses of pieces and the number of knots have been studied. In forming the pieces with these approaches,, the weighted and unweigh ted regression- modelling was considered and justified. In Chapter II, relations among the pieces was examined in connection with the parallelism and Coinci dence tests. In the Last Chapter these approaches have been illustrated by an application. Ill