Ötimik iki uçlu bozukluk hastalarında oksidatif stresle kognitif fonksiyonlar arasındaki ilişki
The relationship between oxidative stress and cognitive functions in euthymic bipolar patients
  1. Tez No: 455784
  2. Yazar: SÜLEYMAN DÖNMEZDİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT BULUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
İki uçlu bozukluk (İUB) manik, hipomanik, depresif ataklar ve bu ataklar arasındaki ötimik dönemlerle seyreden kronik bir hastalıktır. Hastalık ortaya çıktıktan sonra kognitif bozulma ortaya çıkmaktadır. Hastalığın hem atak hem de ötimik dönemlerinde oksidatif stresin yükseldiği çalışmalarla ortaya konulmuştur; ancak oksidatif stresle kognitif fonksiyonlar arasındaki ilişkiyi inceleyen herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmadaki amacımız İUB ötimik dönemde oksidatif stresle kognitif fonksiyonlar arasındaki ilişkiyi incelemektir. Dicle Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı duygudurum polikliniğine ayaktan başvuran 50 İUB hastası ile 50 sağlıklı gönüllü çalışmaya alındı. Serum Total Antioksidan Seviyesi (TAS), Total Oksidan Seviyesi (TOS) ölçümü ve Oksidatif Stres İndeksi (OSI) hesaplanması Dicle Üniversitesi Biyokimya laboratuvarlarında yapıldı.
Özet (Çeviri)
Bipolar Disorder (BD) is a chronic disease characterized by manic, hypomanic and depressive attacks, recurring with eutymic periods between these attacks. After the onset of the disorder, cognitive impairment occurs. Both during euthymic and attack periods of the disease, through studies, oxidative stress has been established to have increased. However, we have not encountered any study investigating the relationship between oxidative stress and cognitive functions. Our aim in this study is to investigate the relationship between oxidative stress and cognitive functions during Bipolar Disorder (BD) euthymic period. Along with 50 healthy volunteers, a total of 50 out-patients applying to the mood disorder unit of the department of psychiatry, Dicle University, were included into the study. Serum Total Anti-oxidant level (TAL), and Total Oxidant Level (TOL) measurements as well as Oxidative Stress Index (OSI) calculations were performed in the Biochemistry laboratories of Dicle University.