Diş kök kanal duvarları üzerinde yapay olarak oluşturulmuş düzensizliklerdekı debris ve medikamanların uzaklaştırılmasında farklı irrigasyon tekniklerinin karşılaştırılması
The comparison of different irrigation techniques in the removal of dentinal debris and medicaments from the simulated irregularities on root canal wall
- Tez No: 455783
- Danışmanlar: PROF. DR. YaşarMeriç TUNCA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
38 adet üst çene birinci keser diş kök boyu ve çalışma boyu belirlendikten sonra mine-sement birleşiminden dekorone edildi. Rotary eğeler ile kanallar genişletildi. Kökler uzunlamasına ikiye ayrıldı ve anatomik apeksten 2-4-6mm uzaklıkta çukurlar hazırlandı. Kökler 3 deney ve 1 kontrol grubuna ayrıldı. Dentin talaşları sodyumhipoklorit ile karıştırılarak, çukurlara dolduruldu. Kökler tekrar birleştirildi.60saniye ve 20ml %2,5 hipoklorit Grup1'e sürekli ultrasonik irrigasyon, Grup2'ye negatif basınçlı irrigasyon, Grup3'e SAF, Grup4'e yandan delikli irrigasyon iğnesi ile pasif irrigasyon uygulandı. Sonuçlar 4 kademeden oluşan skorlama değerlendirildi. Kruskal Wallis ve Bonferroni düzeltmeli Mann Whitney testi uygulandı. Deney grupları arasında istatistiksel olarak bir fark bulunamadı (p>0,05). Vpro StreamClean(Grup1) %79,9 luk bir debris azalmasına neden oldu. Bu oran Safety Irrigator(Grup2) ve SAF(Grup3) için sırasıyla %59,6 ve %49,9 idi. Tez çalışmasının ikinci bölümünde,36 adet tek köklü, üst çene birinci keser diş kullanıldı.İlk bölümdeki gibi hazırlandıktan sonra, %2' lik klorheksidin jeli, çukurlara dolduruldu. Kökler tekrar birleştirilip 10 gün süreyle 37 C ve %100 nemli ortamda inkübe edildi. Grup1'e sürekli ultrasonik irrigasyon, Grup2'ye negative basınçlı irrigasyon, Grup3'e fırça kaplı irrigasyon iğnesi , Grup4'e yandan delikli irrigasyon iğnesi ile pasif irrigasyon uygulandı. 2dakika ve 20ml distile su ile irrigasyonlar sağlandı. Sonuçlar 4 kademeden oluşan skorlama ile 20 büyütmeli stereo mikroskop altında değerlendirildi. İstatistiksel analiz için KW ve Bonferrroni düzeltmeli MW testi uygulandı. Deney grupları arasında istatistiksel olarak bir fark bulunamadı (p>0,05). Vpro StreamClean (Grup 1) %63,3 luk bir medikaman azalmasına neden oldu. Bu oran Safety Irrigator (Grup 2) ve NaviTip FX (Grup 3) için sırasıyla %43,3 ve %56,6 idi.
Özet (Çeviri)
38 maxillary central teeth with single root and canal were used.After confirming root length and working length, the teeth were decoronated at the cementoenamel junction. The roots were enlarged to the size 40/.06. After splitting longitudinally, 3 holes at the 2-4-6 mm from anatomic apex were prepared to simulate intracanal irregularities. The roots were allocated into 4 groups. Dentin debris were mixed with 2,5% sodium hypochlorite and the holes were filled. The roots were reassembled again Continuous ultrasonic irrigation was performed in Group 1, negative pressure irrigation in Group 2, SAF in Group 3 and side-vented irrigation needle in Group 4 as 60 second and 20 mL 2,5% sodium hypocholorite. The results were evaluated under 20x stereo microscope and by using 4-step scoring system. Kruskall-Wallis ANOVA and Mann-Whitney test with Bonferroni correction were used for statistical analysis. There were no differences between the experimental groups (p>0,05). Total debris removal in Vpro StreamClean (Group 1) was 79,9%. It was 59,6% and 49,9% in Safety Irrigator(Group 2) and SAF(Group 3), respectively. 36 canal maxillary central teeth with single root and canal maxillary central teeth were used for the study. After confirming root length and working length, the teeth were decoronated at the cementoenamel junction. The roots were enlarged to the size 40/.06.After splitting longitudinally, 3 holes at the 2-4-6 mm from anatomic apex were prepared. The roots were allocated randomly into 4 groups.The holes were filled with 2% chlorhexidine gel. The roots were reassembled After 10 days of incubation period in 37C and 100% humidity, Continuous ultrasonic irrigation was performed in Group 1, negative pressure irrigation in Group 2, brush covered irrigation needle in Group 3 and side-vented irrigation needle in Group 4 as 2 minute and 20 mL distilled water. The results were evaluated under 20x stereo microscope and by using 4-step scoring system. Kruskall-Wallis ANOVA and Mann-Whitney test with Bonferroni correction were used for statistical analysis. There were no difference between the experimental groups (p>0,05).Total debris enhancement in Vpro StreamClean (Group 1) was %63,3. It was %43,3 and %56,6 in Safety Irrigator (Group 2) and NaviTip FX (Group 3), respectively.