Hekim ve hemşirelerde zihinsel iş yükünün iletişim becerisine etkisi: Gülhane Askeri Tıp Fakültesi Eğitim Hastanesi uygulaması
The impact of mental workload on the communication skills of doctors and nurses: an application of the training hospital of Gülhane Military Medical Faculty
  1. Tez No: 455791
  2. Yazar: MEVLÜT KARADAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HALİL CANKUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Hizmetleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Uzmanlaşma ve işlevsel bağımlılık seviyesinin çok yüksek olduğu sağlık kurumlarında, çalışanların fiziksel güç ve özelliklerinin yanında zihinsel, bilişsel ve psikolojik özelliklerinin de belirlenmesi, ölçülmesi ve değerlendirilmesi gerek bireysel gerekse kurumsal açıdan büyük önem arz etmektedir. Sağlık çalışanlarının zihinsel iş yükü düzeylerinin, farklı meslek grupları arasındaki eş güdümün sağlanması; kaliteli, etkin, verimli ve etik değerlere uygun sağlık hizmeti sunumu; hizmet sunumundan kaynaklanan tıbbi hataların minimum düzeye indirilmesi ve sağlık personeli ile hasta arasında etkin bir iletişimin sağlanmasında etkili olduğu değerlendirilmektedir. Sağlık kurumu veya sağlık hizmeti denilince ilk akla gelen çalışan grubunu hekim ve hemşireler oluşturmaktadır. Bu kapsamda yapılan bu çalışmanın amacı, zihinsel iş yükünün hekim ve hemşirelerin iletişim becerileri üzerindeki etkisini analiz etmek, zihinsel iş yükü ve iletişim becerisi değişkenlerinin hekim ve hemşirelerin sosyo-kültürel özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemek ve elde edilen göstergeler ışığında zihinsel iş yükünün sağlık hizmetleri sunumundaki önemini ortaya koymaktır. Araştırma kapsamında zihinsel iş yükünü değerlendirmek için Hart ve Staveland tarafından geliştirilen NASA TLX ölçeği, iletişim becerisini değerlendirmek için ise Ersanlı ve Balcı tarafından geliştirilen İletişim Becerileri Envanteri kullanılmıştır. Araştırma, GATF Eğitim Hastanesi bünyesindeki 67 anabilim/bilim dalında görevli 178?i hekim, 171?i de hemşire olmak üzere toplam 349 personel üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde SPSS 18 ve AMOS 18 paket programları kullanılmıştır. Araştırma ölçeklerinin içerik geçerliliğini belirlemede ?uzman görüşü?nden, yapısal geçerliliğini test etmede ise ?doğrulayıcı faktör analizi (DFA)?nden yararlanılmıştır. Ölçeklerin güvenirliğini test etmek için Cronbach Alfa değerleri hesaplanmıştır. Zihinsel iş yükünün ve iletişim becerisinin hekim ve hemşirelerin sosyo-kültürel özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediği, ?bağımsız örneklerde t testi?, ?tek yönlü varyans analizi (ANOVA)?, ?Mann-Whitney U? testi ve ?Kruskal-Wallis? testi ile araştırılmıştır. Zihinsel iş yükünün iletişim becerisi üzerindeki etkisini belirlemek için Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, hekim ve hemşirelerde zihinsel iş yükünün iletişim becerisi üzerinde etkili olduğu bulunmuş ve bu etkinin ?zihinsel iletişim? ve ?davranışsal iletişim? boyutları üzerinde negatif ve anlamlı olduğu görülmüştür. Hekim ve hemşirelerde zihinsel iş yükü arttıkça, ?zihinsel iletişim? ve ?davranışsal iletişim? becerisi düzeyleri düşmektedir.
Özet (Çeviri)
The definition, measurement and evaluation of physical, mental, cognitive and psychological characteristics of the personnel in health establishments where the level of work specialisation and functional dependence are very high, are of great importance both from individual and institutional point of view. The levels of mental workload on the personnel in these institutions has an important effect on establishing the coordination between different professional groups; the delivery of an effective and efficient health service which is of high quality and in conformity with ethic values; reducing the errors resulting from such services to a minimum degree and the establishment of an effective communication between the patients and the personnel. When it comes to health services, the first group in the personnel which come in mind are those who work as doctors and nurses. The object of this study, which has been carried out in this concept, is to analyse the impact of mental workload on the communication skills of doctors and nurses, to determine if the variables concerning communication skills differ in reference to social-cultural characteristics of this personnel group and to put forward the importance of mental workload on the delivery of effective health services in the light of the data obtained. In the study to assess the mental workload has been used NASA TLX scale developed by Hart and Staveland and to assess the communication skills has been used Communication Skills Inventory developed by Ersanlı and Balcı. The study has been carried out GATF Training Hospital and a total of 349 personnel, 178 of them being doctors and 171 being nurses, took part in the study. SPSS 18 and AMOS 18 package software programmes were used in analysing the data obtained. The content validity of research scales were evaluated by `?experts?? and `?confirmatory factor analysis (CFA)?? was used in testing its structural validity. Cronbach Alpha values were measured in order to test the reliability of the scale. A research was also carried out to determine if mental workload and communication skills differ in respect of socio-cultural characteristics as far as the doctors and nurses are concerned. In this research `?t test in independent samples??, `?one way variance analysis (ANOVA)??, `?Mann-Whitney U test?? and `?Cruscal-Wallis test?? were implemented. Structural Equation Modelling (SEM) was implemented so as to single out the impact of mental workload on communication skills. The results of the research indicate that the mental workload imposed upon doctors and nurses has an impact on the communication skills of this professional group and this impact results to be negative and substantial on `?mental communication?? and `?behavioural communication??. As a consequence we can say that the more is the mental workload on doctors and nurses the less are the levels of `?mental communication?? and `?behavioural communication??.