Allojeneik hematopoietik kök hücre nakli yapılan hastalarda fungal enfeksiyon ve sitomegalovirus enfeksiyonu gelişimindeki transplantasyon öncesi ve sonrası risk faktörleri (2005 yılı ve sonrası)
Risk factors before and after transplantation for the development of fungal infection and cytomegalovirus infection in patients undergoing allogeneic hematopoietic stem cell transplantation (2005 and afterwards)
  1. Tez No: 455810
  2. Yazar: ELİF BERNA KÖKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PERVİN TOPÇUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş ve Amaç: Profilaksi ve tedavi uygulamalarındaki gelişmelere rağmen, enfeksiyonlar hala, allo-HKHN sonrası morbidite ve mortaliteye yol açan en önemli komplikasyonlardandır. Allo-HKHN alıcılarında İFE insidansı giderek artmaktadır. İFE gelişiminde; alıcının immün sisteminin durumu, mukozit ve GVHH gibi etmenlerin yol açtığı organ hasarının derecesi ve mikrobiyal etkenle karşılaşma rol oynamaktadır. CMV enfeksiyonu, allo-HKHN sonrası en sık görülen viral komplikasyondur. Allo-HKHN?de CMV-seropozitif alıcıların, CMV enfeksiyonu ve hastalığı gelişimi açısından en yüksek riske sahip olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada, allo-HKHN yapılan hastalarda, giderek artan sıklıklarda görülen fungal enfeksiyonlar ile CMV enfeksiyonu gelişimindeki risk faktörlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, 01.06.2005-17.05.2012 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı Kök Hücre Nakli Ünitesi?nde 370 hastaya uygulanan toplam 379 allo-HKHN?de, İFE ve CMV enfeksiyonu gelişimindeki nakil öncesi ve sonrası risk faktörleri araştırıldı. Allo-HKHN alıcı ve verici özellikleri ile nakil süreci ile ilgili veriler, geriye dönük olarak değerlendirildi. Bulgular: 379 allo-HKHN?nin 63?ünde (%16,6) EORTC/MSG kriterlerine göre olası ve/veya kanıtlı İFE gelişimi bulundu. İFE gelişimi için olası risk faktörlerinde yapılan tek değişkenli analizler sonucunda; miyeloablatif ve azaltılmış yoğunluklu hazırlık rejimleri, GVHH profilaksisi; CMV enfeksiyonu gelişimi, gelişim sıklığı ve zamanı, trombosit engraftmanı, ölüm ile İFE gelişimi arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı. Çok değişkenli lojistik regresyon analizi sonucunda ise; CMV enfeksiyonu varlığının, İFE gelişme riskini 3.66 kat arttırdığı (%95 GA: 1.696-7.937, p=0.001) ve trombosit engraftmanının olmamasının İFE riskini 2.45 kat arttırdığı (%95 GA: 1.043-5.785, p=0.040) gösterildi. CMV enfeksiyonu gelişimi 379 allo-HKHN?nin 243?ünde (%64,1) gözlendi. CMV enfeksiyonu gelişimi için olası risk faktörlerinde yapılan tek değişkenli analizler sonucunda; CMV enfeksiyonu gelişimi ile alıcı yaşı, verici yaşı, akut ve kronik GVHH; İFE gelişimi, nötrofil ve trombosit engraftmanı ile TİÖ zamanı arasında ise istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı. Çok değişkenli lojistik regresyon analizi sonucunda ise bu parametreler anlamlı bulunmadı. Sonuç: Bu çalışmada, allo-HKHN alıcılarında; İFE gelişme riskini anlamlı olarak arttıran iki risk faktörü; CMV enfeksiyonu ve trombosit engraftmanının olmaması durumu olarak bulundu. İFE gelişimini yüksek olasılıkla öngörebilecek bu risk faktörlerinin tanınması, allo-HKHN sonrası İFE gelişimini önlemede hasta özellikleri bazında daha uygun stratejilerin geliştirilmesine olanak sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Despite the improvements in prophylaxis and treatment modalities; infections are still one of the most important complications, which cause significant morbidity and mortality after allogeneic hematopoietic stem cell transplantation (allo-HSCT). The incidence of invasive fungal infections (IFI) in allo-HSCT recipients is gradually increasing. The patient?s net state of immune system, exposure to pathogens, the presence and degree of organ damage due to circumstances like mucositis and GvHD are the factors that contribute to the development of IFI. The most common viral complication after allo-HSCT is CMV infection. In allo-HSCT, CMV-seropositive recipients are known to have the highest risk for CMV infection and disease development. The aim of this study was to evaluate the risk factors for the development of IFI and CMV infections, seen in gradually increasing frequencies in allo-HSCT recipients. Methods: In this study, the risk factors before and after transplantation for IFI and CMV infection development, were investigated among 379 allo-HSCT, in which 370 patients underwent between 01.06.2005 and 17.05.2012 in Ankara University Faculty of Medicine Hematology Department Stem Cell Transplantation Unit. The characteristics of allo-HSCT recipients and donors and the data about the allo-HSCT process were retrospectively evaluated. Results: Probable and/or proven IFI development, due to EORTC/MSG criteria, was found in 63 allo-HSCT (16,6%). In the univariate analysis, statistically significant relationships between IFI development and myeloablative and reduced intensity conditioning regimens, GvHD propylaxis; CMV infection development, frequency and timing; thrombocyte engraftment and death were detected. In the multivariate logistic regression analysis, CMV infection was shown to increase IFI development 3.66 times (with 95% confidence intervals (CI): 1.696-7.937 and p=0.001) and the absence of thrombocyte engraftment was shown to increase IFI development 2.45 times (with 95% CI: 1.043-5.785 and p=0.040). CMV infection development was observed in 243 allo-HSCT (64,1%). In the univariate analysis, statistically significant relationships between CMV infection development and recipient age, donor age, acute and chronic GvHD, IFI development, neutrophil and thrombocyte engraftment, time of transplantation related mortality (TRM) were detected. In the multivariate logistic regression analysis, these parameters were not statistically significant. Conclusion: In this study, the two risk factors that significantly increase the risk of IFI development in allo-HSCT recipients were found as CMV infection and the absence of thrombocyte engraftment. The recognition of these risk factors, which can predict IFI development with a high probability, may lead to improve more appropriate personal strategies for prevention of IFI after allo-HSCT.