Tiroid cerrahisi sonrası yaşam kalitesi
- Tez No: 408208
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM ERBİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Toplumda tiroid bezinde nodül saptanma sıklığı % 50 civarındadır. Bunların önemli bir kısmı da, cerrahi tedavi gerektirmektedir. Tiroid hastalıkları nedeni ile yapılan cerrahi yöntemler, ameliyat sonrası komplikasyonlar ve uzun dönem takip sonuçlarına ilişkin literatürde çok sayıda çalışma bulunmaktayken, tiroid cerrahisi sonrası hastaların yaşam kalitelerinin nasıl etkilendiği konusunda çok az sayıda yayın bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, tiroid cerrahisi sonrası hastaların yaşam kalitelerinin nasıl etkilendiğini ve yaşam kalitelerini etkileyen (sosyodemografik, klinik özellikler ve psikolojik durum) faktörleri araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı E Servisinde tiroid patolojisi nedeni ile cerrahi tedavi planlanan ve total tiroidektomi yapılacak olan toplam 112 hasta çalışmaya dahil edilmiş olup, 11 hasta daha sonra çeşitli sebeplerle çalışma dışı bırakılmıştır. Toplam 101 hastaya ameliyat öncesi sosyodemografik bilgiler, hastalık bulguları, klinik bulguları ve psikolojik durumuna ilişkin soruları içeren yarı yapılandırılmış bir anket formu ve WHO yaşam kalitesi ölçeği ile Hastane Anksiyete ve Depresyon ölçekleri uygulanmıştır. Hastaların psikolojik durumunu değerlendirmeye yönelik planlama Konsültasyon Liyezon Psikiyatrisi Bilim Dalı'ndan görüş alınarak gerçekleştirilmiştir. Ameliyat sonrası erken dönemde (ilk 1 ay içerisinde) yani hastaların hipotiroidik oldukları dönemde ve ameliyat sonrası geç dönemde (ameliyat sonrası 4-6 ay arası) yani hastaların ötiroidik oldukları dönemde veriler tekrar toplanmıştır. Sonuçlar SPSS 21.0 programı kullanılarak istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Verilerin sayı ve yüzde dağılımları yapılmıştır. Yaşam kalitesi, anksiyete, depresyon puan ortalamalarındaki fark, düzeyinin değişimi, tekrarlı ölçümlerdeki fark Friedman Testi ile değerlendirilmiştir. Test sonucunda anlamlı çıkan sonuçların hangi ölçüm dönemleri arasında olduğunu tespit etmek için Wilcoxon Testi kullanılmıştır. Yaşam kalitesini etkileyen faktörleri belirlemek için t-testi, Spearman's rho ve ki kare testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The prevalence of nodules detected in thyroid gland is approximately 50% in general population. A significant number of these cases requires surgical treatment. While there are lots of studies on the surgical methods for thyroid diseases, post-thyroidectomy complications and the results of long-term patient follow-up, how patients' quality of life (QoL) is affected after thyroid surgery has not taken adequate interest. The aim of this study is to research how patients' QoL is affected and the affecting factors (socio-demographic, clinical features and psychological situation). Materials and Methods: 112 patients who are planned to have total thyroidectomy at Istanbul University Istanbul Faculty of Medicine Department of General Surgery Ward E participated in this study. 11 patients are excluded from the study due to various reasons. Before the surgery, a semi-structured questionnaire investigating patients' sociodemographic information, clinical findings, and psychological situation, WHOQOL-BREF and Hospital Anxiety and Depression scale were given to the participating 101 patients. Evaluation of the psychological situation of the patients were planned with the consultancy of the Liaison Psychiatry service. The data was recollected in the early postoperative period (first month after surgery), when the patients are hypothyroidic, and in the late postoperative period (4-6 months after surgery). The results are analyzed statistically using SPSS 21.0. The number distribution and the percent distribution of the data are calculated. The difference of the averages between the scores of QoL, anxiety, depression, the alteration of score and the difference between repetitive scorings are analyzed by Friedman Test. In order to determine the time periods between which the test results are significant, Wilcoxon Test is used. T-test, Spearman's rho and chi-squared tests are used for determining the affecting factors on QoL.