Vajinismuslu kadınlarda aleksitimi, emosyon tanıma ve öfke ifadesinin değerlendirilmesi
Assessment of alexithymia, facial emotion recognition and anger expression in women with vaginismus
  1. Tez No: 455830
  2. Yazar: EVRİM TELLİOĞLU ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE KOCABAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Vajinismusun tek bir etyolojik nedeni olmadığı ve birçok etkenin çok yönlü bir etkileşiminin sonucunda ortaya çıktığı düşünülmektedir. Etyolojideki görüşlerden biri vajinismusun, özellikle olumsuz duyguların tanınması ve ifade edilmesindeki zorlanma sonucunda somatik bir semptom olarak ortaya çıkabileceği öne sürülmektedir. Duygularını tanıma ve ifade etme güçlüğü olarak aleksitimi, ilk olarak somatik yakınmaları olan hastalarda tanımlansa da, daha sonra daha sağlıklı kişilerde de görüldüğünün anlaşılması üzerine; kültürel özelliklerine de atıfta bulunularak; bir karakter özelliği ya da bir durum olarak da tanımlanmaya başlanmıştır. Literatürde vajinismuslu kadınlarda aleksitimi sıklığı ile ilgili yapılan çalışmalar olmakla birlikte, aleksitimi, diğerinin yüz ifadesinden duygu tanıma ve öfke ifade şeklinin; vajinismuslu kadınların kendi ve başkalarının duygularını tanımakta ve anlamlandırmalarında birlikte incelendiği bir çalışma bulunmamaktadır. Ayrıca vajinismuslu kadınlarda ikincil olarak gelişebilecek anksiyete ve depresyon eştanıları ve bunların vajinismusa sekonder gelişebilecek diğer cinsel işlev bozuklukları ile ilişkisine yönelik yapılmış az sayıda araştırma vardır. Bu çalışmada vajinismuslu kadınlarda aleksitimi, yüz ifadesinden duygu tanıma ve öfke ifade biçimlerini birlikte inceleyerek, emosyonel alanda yaşantıladıkları düşünülen güçlüklerin araştırılması amaçlanmıştır. Sonuç olarak; vajinismus grubu ile kontroller karşılaştırıldığında, vajinismuslu kadınların aleksitimi, yüz ifadesinde duygu tanıma ve öfke duygularını ifade etmekte kontrollere göre anlamlı farklılık göstermedikleri ancak bu kadınlarda depresyon ve anksiyete eş tanılarının daha fazla görüldüğü saptanmıştır. Vajinismus grubundaki psikiyatrik eştanı oranlarının fazlalığının, yine vajinismus grubunda anlamlı olarak yüksek bulunan diğer cinsel işlev bozuklukları tanıları ile ilişkili olabileceği düşünülmüştür. Elde ettiğimiz bulgular; vajinismuslu kadınların düşünülenin aksine başta öfke olmak üzere kendi duygularını tanıma ve ifade etme ve karşısındakinin duygularını tanımada zorluk yaşamadıklarını ve depresyon ile anksiyete düzeylerinin ikincil cinsel işlev bozuklukları gelişmesi açısıdan önemli olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Vaginismus is thought to have emerged from not a single etiology but as a result of a multi-dimentioned interaction of many factors. A view about the etiology is proposed that vaginismus is a somatic symptom which occurs in relation to a difficulty about the recognition and expression of negative emotions. Even if alexithymia, as a difficulty in recognizing and expressing emotions is first defined in patients with somatic symptoms, with an attribution to its cultural properties and its occurance also in healthy population, it is identified as a feature of character or a condition, too. Although there are plenty of research regarding frequency of alexithymia in women diagnosed with vaginismus, there is no research that exploring recognition and interpretation of emotions of other people and their own. Besides, there is little research regarding the relation of co-diagnosed anxiety and depression that can be seen secondary to vaginismus and other sexual function disorders which occur secondary to vaginismus. Therefore, we aimed to investigate alexithymia, emotion recognition in facial expressions and anger expression in women diagnosed with vaginismus and explore the difficulties which we hypothesized that they may expérience in emotional aspects. As a result, it is shown that there is no significant différence in alexithymia, emotion recognition in one's face and anger expression in vaginismus group compared to control group; but these women have co-diagnosed with anxiety and depression more. It is thought that the excess of anxiety and depression co-diagnosis in vaginismus group may have been related to significant extent of other sexual dysfunctions. The evidence we obtained indicates that women diagnosed with vaginismus do not have difficulty in recognising and expressing her own emotions -particularly anger, and recognising other's emotions, contrary to hypothesis, and being diagnosed with anxiety and depression is important in occurance of secondary sexual function disorders.