Ailesel akdeniz ateşi hastalarında subklinik inflamasyonun göstergesi olarak serum galectin-3 düzeyinin değerlendirilmesi
Assessment of serum galectin-3 level as an indicator of subclinical inflammation in patients with familial mediterranean fever
- Tez No: 804659
- Danışmanlar: PROF. DR. AKIN ERDAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Romatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Rheumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, FMF tanılı hastalar ile sağlıklı kontrollerde serum galectin-3 ve SAA düzeylerinin karşılaştırılması ve galectin-3'ün subklinik inflamasyonun belirteci olabileceğinin araştırılmasıdır. Yöntem: Çalışmaya 77 FMF hastası ve 77 sağlıklı gönüllü alındı. Katılımcılara sosyodemografik ve klinik veri formu, FMF- YK ölçeği uygulandı. Tüm katılımcılardan periferik kan numuneleri alınarak başta SAA ve galectin-3 düzeyleri olmak üzere diğer inflamatuar belirteçler incelendi. Sonuçlar ve diğer klinik veriler analiz edildi. Bulgular: FMF tanılı hastaların serum galectin-3 düzeyi 47,468±68,625 iken; sağlıklı kontrollerin galectin-3 düzeyi 33,775±64,34 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to compare serum galectin-3 and SAA levels in patients with FMF and healthy controls and to investigate whether galectin-3 may be a marker of subclinical inflammation. Method: Our study included 77 FMF patients and 77 healthy volunteers. The participants applied the demographic and clinical data forms and the FMF-QoL scale. Peripheral blood samples were taken from all participants, and SAA and galectin-3 levels were examined. Results and other clinical data were analyzed. Results: The serum galectin-3 level of patients with FMF was 47,468±68,625; The galectin-3 level of healthy controls was calculated as 33.775±64.34.