Konut alanı maliyet ilişkisinin irdelenmesi ve maliyet açısından optimal konut alanının belirlenmesi üzerine teorik bir araştırma
  1. Tez No: 45586
  2. Yazar: LEYLA YEKDANE TOKMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ESEN ONAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
KONUT ALANI MALİYET İLİŞKİSİNİN İRDELENMESİ VE MALİYET AÇISINDAN OPTIMA İv KONUT ALANININ BELİRLENMESİ ÜZERİNE TEORİK BİR ARAŞTIRMA (Yüksek Lisans Tezi) LEYLA YEKDANE TOKMAN CAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1995 OZ Hn az yatırımla en çok konut üretmek tartışıla gelmiş bir konudur. Tez. bu amaçla konut alanı ile maliyeti arasındaki etkileşimi ortaya koyarak bilinçli yaklaşımların neler olabileceğini belirlemeye yönelik bir araştırma niteliği taşımaktadır. Bu çalışmada, konut maliyetine etki eden pek çok faktörden sadece alan faktörünün nasıl bir maliyet değişimi getirdiği incelenmiştir. Bu amaçla yapılan çalışma beş bölümde sunulmuştur. Birinci bölümde, 1923-1994 yılları arasında Türkiye'de konut sorunu ve politikaları belli dönemler içinde ele alınarak açıklanmıştır, ikinci bölümde, Türkiye'deki konut durumu ve kullanımı, ülkemiz toplumsal yapısı ve mevcut konut dununu çerçevesinde incelenmiştir. Üçüncü bölümde, maliyet kavramı konut üretimi açısından değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde, benzer özellikte ancak değişik büyüklükteki 9 ayrı tip konut tasarlanmış bunların yapım maliyetleri hesaplanmış, bunun sonucunda da grafik ve tablolarla maliyet değişimleri gösterilmiştir Beşinci ve son bölümde, genel bir değerlendirme ve gerekli karşılaştırmalar yapılarak sonuca varılmıştır Bilim Kodu : 601.01.00 Anahtar kelimeler : Konut, alan, maliyet Sa\ fa adedi :1 14 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Esen ONAT
Özet (Çeviri)
Ill A THEORETICAL RESEARCH ON THE INVESTIGATION OF THE RELATION BETWEEN THE HOUSE SIZE AND ITS COST AND ON THE SPECIFICATION OF THE OPTIMAL HOUSE SIZE IN ACCORDANCE WITH ITS COST. (M. Sc. Thesis) LEYLA YEKDANE TO KM AN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGY January 1995 ABSTRACT Producing the most houses with the least investment has been a subject matter. The thesis is carrying a peculiarity whose purpose to find out the conscious approaches by examining the relationship between the size of a house and its cost. In this study, only how the factor of size change the cost has been examined out of many factors that affect the house cost. For this purpose the study has been stated in five chapters. In the fust chapter, the housing problem and its policies in Türkiye between 1923 and 1994 has been explained within the particular periods. In the second chapter, the condition of housing and its use in Türkiye has been studied within the frame of the social structure and present condition of housing of our country. In the third chapter, the concept of cost has been evaluated in terms of house production. In the fourth chapter, nine different types of houses with similar paculiarities but different sizes have been designed, their building costs have been calculated, consequently cost varieties have been showed by means of graphs and tables. In the fifth and last chapter, it has been concluded with a general evalution and essential comparisons. Science Code Key words Total Pages Adviser 601.01.00 House, size, cost 114 Prof.Dr. Esen ONAT