The importance of physical education and sports in the socialization of secondary school students in education (Gaziantep Mehmet Api trade vocational high school school)
Eğitimde ortaöğretim öğrencilerinin sosyalleşmesinde beden eğitimi ve sporun önemi (Gaziantep Mehmet Api Ticaret Meslek lisesi örneği)
  1. Tez No: 455869
  2. Yazar: ŞABAN DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATİ KAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bireyin gelişiminde çok önemli rol oynayan spor, sosyalleşme sürecinin temel birimlerden birisidir. Sosyalleşme, belirli bir grubun veya toplumun yaşam tarzının öğrenilmesi ve aynı zamanda da karşılıklı bir etkileşim sürecidir. Bu öğrenme sürecinde toplumdaki kalıp davranışlar birey tarafından kişiselleştirilir ve sonuçta birey o topluma ya da gruba ait bir kimlik geliştirir. Ancak burada önemle belirtilmesi gereken; sosyalleşme sadece kişinin standart bir davranış kalıbına uyarak şekillenmesi demek değildir. Bu araştırmada sporun sosyalleşme üzerindeki etkilerinin araştırıldı. Değişik sosyalleşme araçları göz önüne alınarak başka alanlarda da çalışmalar yapılmalıdır. Özellikle eğitim kurumlarına yönelik yapılacak çalışmalar ile sporun eğitimdeki önemi ve gençlerin sosyalleşme problemlerinin ortadan kaldırılması için yapılan çalışmalar yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Sport which has an important role in development of individuals is one of the basic unit of socialization processes. Socialization is learning of life style of a specific group or society as well as an interaction process. In this learning process, the fix behaviours in the society are personalized by individuals and ultimately the individual develops an identity belonging to the group or society. However, it should be clarified that socializing doesn't mean the formation of standard behaviours in personalization. This study tries to determine the effects of sport in different socializations and acquiring personality. In other areas, studies should be carried out by other means of socialization. For secondary education, especially the importance of sport in youth education, new studies in socializing will help to eliminate problems of youth.