Bankalarda kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetleri: Bir alan çalışması
Corporate social responsibility activities in banks: A field study
- Tez No: 455868
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Günümüzde küreselleşme, uluslararasılaşma, teknolojik gelişmeler ve artan toplum bilincinin etkisi sonucu işletme faaliyetleri farklı bir yaklaşım ile değerlendirilmektedir. Kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) olarak adlandırılan bu yaklaşım işletmeleri yalnızca kar amacıyla hareket eden kurum olmanın ötesine taşımıştır. İşletmeleri sosyal problemlere karşı duyarlı olmaya ve problemlere çözüm bulmaya iten kurumsal sosyal sorumluluk uygulamaları günümüzde artık yeni bir başarı kriteri haline gelmiştir. İşletmelerin finansal performanslarının yanında KSS performansları da tüketicilerin tercihlerini etkilemektedir. Çalışmada banka çalışanlarının kurumlarının sosyal sorumluluk uygulamalarına yönelik bakış açılarının anket yöntemiyle belirlenerek demografik özelliklerle ilişkisi ortaya konulmak istenmiştir. Bu bağlamda Türkiye genelindeki 366 banka çalışanı ile görüşülmüştür. Çalışmadan elde edilen veriler SPSS 19.0 (Statistical Package for Social Sciences) paket programı ile analiz edilmiştir. Çalışma neticesinde banka çalışanlarının KSS uygulamalarından memnun oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the present day enterprise activities are evaluated as a different approach with the effect of globalization, internationalization, technological Developments, increasing social consciousness and expectation. This new approach known as Corporate Social Responsibility (CSR) took enterprises beyond the situation in which corporations used to act with only the purpose of profit gaining. CSR applications which encourage enterprises to be sensitive to social issues and to find solutions to the problems became a new criterion of success. Enterprises affect the customer choice not only with their financial performance but also with CSR performance. In the study, the aspects of the bank employees against CSR applications are determined with questionnaire method and relation between CSR and demographic properties is analyzed. In this context 366 bank employees were used in the study. Data obtained from the study were analyzed with SPSS 19.0 (Statistical Package for Social Sciences) package program. As a result of the study it is seen that the employees are happy with CSR applications of their enterprises