Teknik tekstil endüstrileri: nonwoven kumaş örneği ve Gaziantep'in durumu
Technical textiles industries: nonwoven fabric samples and status of Gaziantep
  1. Tez No: 455871
  2. Yazar: ERHAN AKARDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HANİFİ ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
“Teknik tekstiller”kavramı ilk ortaya çıktığında sadece endüstriyel amaçlı (giysi ve ev tekstili dışında) tekstil malzemeleri için kullanılan bir ifade iken şu an geniş bir sektörü temsil eden bir kavrama dönüşmüştür. 130 milyar $'lık bir piyasa ve yüksek bir katma değer ile birçok ülke ve yatırımcının tercih ettiği bir sektör haline gelmiştir. Yıllar geçtikçe, teknolojinin de gelişimiyle, teknik tekstil üretiminde ve uygulama alanlarında büyük çapta artma olmuş; çok farklı özelliklere sahip lifler üretilmeye başlanmıştır. Teknik tekstiller, önceleri askeri ve sportif giysilerde kullanılmış; sonraları moda tasarımcılarının bu malzemeleri koleksiyonlarına taşımalarıyla, yüksek teknolojik tekstiller, günlük giysilere de adapte edilmeye başlanmıştır. 90'lı yıllardan sonra elektronik ürünlerin giysilerimize entegre edilmesiyle birlikte teknik tekstil üretimi yeni bir boyut kazanmıştır. Endüstriyel tekstil malzemesi üreticileri, moda tasarımcıları, tekstil sanatçıları ve bilim adamlarına kadar alanında uzman birçok kişinin katılımıyla teknik/akıllı malzemeler alanında yeni ürünler ortaya konmaktadır. Bu çalışmada, teknik tekstil piyasasının genişliği ve üretim açısından önde yer alan ülkelerdeki durumunun ne aşamada olduğu, gelecekte piyasanın ulaşacağı seviye ve ülkemizdeki durum hakkında veriler bir araya getirilerek sektörün genel bir bakış açısı ile değerlendirme imkânı sunmaya çalışılmıştır. İlk olarak teknik tekstil kavramları açıklanmış, daha sonra teknik tekstil sınıflamaları üzerinde durulmuştur. Dünya genelinde trend bir sektör haline gelen bu alanda genel durum ve ülkemizin durumu ortaya konmaya çalışılmış, iktisadi açıdan piyasa yapısı analiz edilmeye çalışılmış, yoğunlaşma ve Herfindal ve Hirschman endeksleri uygulanarak sektör yapısı hakkında daha net veriler ortaya konmuştur. Gaziantep'teki firmalar üzerinde yapılan bu endüstri yapısı değerlendirmesinden sonra firmaların mevcut durumlarını değerlendirmek için Swot analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
When the concept of“technical textiles”first emerged, whilst it was an expression used only for industrial purposes (excluding, clothing and household textiles) textile materials, now it has became a concept that represents a large industry. With a 130 billion market and high value added, it has became a sector which is prefered by many countries and investors. As the years went by, with the development of technology, too there has been a large-scale rise in technical textile production and application area; fibers with very different chracteristics have been started to be producted. Technical textiles formerly were used in millitary and sports clothing; later with the bringing of fashion designer's these materails to their collections, high-techtextiles began to be adapted to everday clothing, as well. After the 90s, with the integration of electronic product to our clothes as well, technical textile production has gain a new dimension. Manufacturers of industrial textile materials, fashion designers, textile artists, and up to scientists with the accession of many people who are experts in their fields, new products are revealed in the field of technical/desing of smart materials field. In this study, it has been tried to provide an overall view and assesment oppurtunities by gathering data about largeness of technical textile and at what stage are the status of prominent countries in terms of production, level of the sector in the future, and our country's status. Firstly, the conceptions of technical textile have been explained,later dwelled on classification of technical textiles. It has been tried to explain the general situation of a sector which has became a trend around the world, and statues of our country. And it has been tried to analyze the market structure in terms of economics, and it has been tried to display clearer data about market structure by implementing concentration and indexs of Henfield and Hirschman. After that evaluation industry structure on firm in Gaziantep, Swot analyze has been made to evaluate firm's currunt situation.