Sinovyal sarkomda immünohistokimyasal olarak ve gümüşlü in situ hibridizasyon (SISH) yöntemiyle C-ERBB2 (Her2/neu) pozitifliğinin araştırılması
Her2/neu positivity in synovial sarcoma either immunohistochemically or using the SISH (Silver in situ hybridization) technique
- Tez No: 455874
- Danışmanlar: PROF. DR. SERGÜLEN DERVİŞOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Patoloji, Oncology, Pathology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmanın amacı,özellikle epiteliyal tümörlerde pozitif olduğu bildirilen ve onkojenik özellikte olan Her2/neu proteininin,epiteliyal diferansiasyon gösterme kapasitesi olan sinovyal sarkom vakalarında ekspresyon artışı ya da amplifikasyon şeklinde pozitifliğinin İmmünohistokimyasal olarak ve SİSH yöntemiyle araştırılması ve prognostik önemi ya da hedefe yönelik tedavide kullanılabilecek olası bir hedef olarak değerinin belirlenmesidir. 1996 ve 2012 yılları arasında tanı ve tedavisini Cerrahpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde almış ve düzenli takip edilmiş olan hastalar seçilerek yeterli tümör dokusu bulunduran 47hasta çalışmaya katıldı. Sadece 2olguda kuvvetli membranöz boyanma ile(skor 3)pozitiflik(%4)saptandı ve bu 2olgu da(%100)bifazik morfolojideydi.Şüpheli pozitif(skor2)değeri alan 5olgunun(%11)sadece 1tanesinde(%20)bifazik morfoloji saptanırken,geri kalan tümörlerin hepsi(%80)az diferansiye alanlar içermekteydi.Geri kalan 40olgu ise(%85)skor0 ya da 1 şeklinde negatif olarak değerlendrildi.İmmünohistokimyasal olarak kuvvetli pozitif saptanan vakalar dahil olmak üzere hiçbir vakada SİSH yöntemiyle amplifikasyon saptanmadı ve amplifikasyondan bağımsız bir aşırı ekspresyon olduğu sonucuna varıldı. Kırkyedi sinovyal sarkom olgusundan oluşan bu seride Her2/neu gen amplifikasyonu saptanmamakla birlikte, tümörün çapı ve histolojik alt tipi ile Her2/neu proteini aşırı ekspresyonu arasında anlamlı bir ilişki gösterildi. Çapı 5cm'den az olan ve bifazik morfoloji gösteren tümörler en fazla Her2/neu aşırı ekspresyonu gösteren tümörler olarak saptandı. Monofazik fibröz morfolojideki tümörlerde Her2/neu ekspresyonu çoğunlukla skor0 şeklinde negatif olarak bulundu. Az diferansiye alanlar içeren tümörlerde ise skorlama genellikle şüpheli pozitif olarak görüldü. Her2/neu proteini aşırı ekspresyonunun sağkalımla anlamlı bir ilişkisi bu seride gösterilemese de, bifazik morfolojide ve küçük çaplı tümörlerde protein ekspresyonunun anlamlı bir şekilde fazla oluşu, Her2/neu değerinin olumlu prognostik parametreler arasında yer alabileceğini, ancak bunu kesin olarak ortaya koymak için daha geniş serilerde çalışmaların yapılmasının gerekliliğini gösterir.
Özet (Çeviri)
Her2/neu is an oncogenic protein more commonly observed in epithelial neoplasms and since synovial sarcoma has the capacity for epithelial differentiation,the objective of this study was set to evaluate these tumors for the expression or amplification of Her2/neu by immunohistochemistry and SISH methods respectively as a possible marker of prognostic significance or a potential target for targeted therapy. Fortyseven patients with adequate tissue and follow-up were selected given the patients were diagnosed and treated in Cerrahpaşa Medical Faculty between the years 1996and2012. Two cases(%4)demonstrated strong membranous overexpression(score 3)both of which(%100)had a biphasic morphology,equivocal positivity(score 2)was demonstrated in 5cases(%11)only one of which had the biphasic morphology(%20)and the rest all included poorly differentiated areas,(%80)and the remaining 40cases(%85)were all negative for Her2/neu overexpression receiving either score1 or score0.Yet in none of the cases,gene amplification was shown with the SISH method establishing no relationship with the overexpression. In this series of 47synovial sarcoma cases,we did not come across a case showing genetic amplification.We demonstrated however,a significant relationship between Her2/neu overexpression and the size and histological subtype of the tumor.It is the tumors less than 5cm and those with biphasic morphology that tend to show the strongest overexpression of Her2/neu.In the monophasic fibrous synovial sarcomas,Her2/neu is not expressed and is usually in the form of score0.The tumors including poorly differentiated areas on the other hand tend to show equivocal Her2/neu positivity(score2). Although a significant relation cannot be established between Her2/neu status of tumors and survival rates of patients,the fact that Her2/neu is overexpressed mostly in tumors less than 5cm and in those with biphasic morphology,can place Her2/neu in potential prognostic parameters although it is necessary to study this with yet larger series.