Otoskleroz cerrahisinin işitme üzerine etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the otosclerosis surgery efficacy on the hearing outcomes
- Tez No: 455879
- Danışmanlar: PROF. DR. METE İŞERİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu çalışmada hastaların otoskleroz cerrahisi sonrası işitme sonuçlarının ve işitsel başarı oranlarının değerlendirilmesi, ortaya çıkan komplikasyonlar ve bunların tedavisinin değerlendirilmesi, revizyon cerrahilerinin nedenleri ve sonuçları, operasyonda kullanılan piston çeşitlerinin işitme sonuçlarına ve fonksiyonel başarı oranlarına etkilerinin karşılaştırılması ve bunların literatür ışığında tartışılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada Kocaeli Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı?nda Mayıs 2002 ile Nisan 2013 tarihleri arasında İTİK nedeniyle opere edilen ve klinik otoskleroz tanısı alan 100 hasta (115 opere edilen kulak) incelendi. Hastaların işitme sonuçlarının başarısının değerlendirilmesinde postoperatif HKA kullanıldı. Postoperatif HKA?nın 20 dB ve altında olması fonksiyonel başarı kriteri olarak alındı. Hastalar yapılan operasyonun türüne göre stapedotomi ve stapedektomi olarak iki gruba ayrıldı. Stapedotomi yapılan grup da kendi içerisinde kullanılan pistonların çeşidine göre; 0,6 mm telli teflon piston, 0,6 mm telsiz teflon piston, K piston ve Easy piston gruplara ayrıldı. Operasyon sırasında ya da operasyondan sonra ortaya çıkan komplikasyonlar değerlendirildi ve kaydedildi. Bulgular: Opere edilen 115 kulağın 105?inde (%91,3) fonksiyonel başarı sağlandı. Stapedotomi ve stapedektomi gruplarının başarı oranları sırasıyla %92,6 ve %71,4 olarak bulunmuştur. Piston çeşitlerine göre başarı oranları telli teflon piston (n:71) için %88,7, telsiz teflon piston (n:30) için %93,3, K piston (n:12) ve Easy piston (n:2) için %100 olarak bulunmuştur. Revizyon cerrahi toplam 6 hastaya (%5,2) uygulanmıştır. Sonuç: Stapes cerrahisi, yüksek başarı oranı ve düşük komplikasyon oranları ile otoskleroz tedavisinde başarılı bir tedavi yöntemidir. Ancak bu cerrahiyi uygulayacak olan hekimin tecrübesi başarıyı belirleyen en önemli faktördür.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study our aims are to evaluate the postoperative audiologic results, audiologic success rates, complications and their management, causes and results of revision surgery, comparison of stapedotomy or stapedectomy and effect of piston types on functional audiologic success rates together with literature knowledge. Material and Methods: We retrospectively analyzed 100 patients and their 115 ears who had clinical otosclerosis and operation in Kocaeli University Faculty of Medicine Otolaryngology Department in between May 2002 and April 2013 dates. Postoperative air-bone gap was used in the evaluation of the success of the hearing results. The postoperative air-bone gap, less than 20 dB, were accepted for success criteria. Patients were divided into 2 groups according to type of operation as stapedotomy and stapedectomy. Patients in stapedetomy group were also divided into 4 groups according to types of piston as 0,6 mm wire teflon piston, fluoroplastic teflon piston, K piston and Easy piston. Intraoperative and postoperative complications were evaluated and recorded. Results: Functional success was achieved in 105 of 115 operated ears (91,3%). This rate is calculated as 92,6% in stapedotomy group and 71,4% in stapedectomy group. Functional success rates according to types of piston for 0,6 mm wire teflon piston, fluoroplastic teflon piston, K piston and Easy piston groups were, 88,7%, 93,3%, 100%, and 100% respectively. In this study we performed 6 (5,2%) revison surgery. Conclusion: As a result, stapes surgery is a successful and safe treatment modality with good functional success and low complication rates. However, the physician experience is the most important factor in determining the success of this surgery.