Geçimli temel üzerindeki toprak dolgu barajların stabilite analizleri
The Stability analysiis of earth filling dams on pervious base
  1. Tez No: 45600
  2. Yazar: AHMET BAYLAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
I ÖZET Yüksek Lisans Tezi GEÇİRİMLİ TEMEL ÜZERİNDEKİ TOPRAK DOLGU BARAJLARIN STABİLİTE ANALİZLERİ Ahmet BAYLAR Fırat Üniversitesi Fen Bilimler Enstitüsü İnşaat Mühendisliği Anabilm Dalı 1994, Sayfa: 92 Mühendislik yönünden şevlerin stabilitesi, başlıca yol, demiryolu, köprü, bina, toprak barajların ve arkasında su tutan dolguların inşaasmda önemli yer tutar. Özellikle modern yol ve baraj inşaatlarının artmasıyla şevlerde stabilte konusu, daha sık karşılaşılan bir problem olmuştur. Dolgu barajların ve karayollarındaki yarma ve dolguların şevlerinin stabilitesi için, şevlerin kayma yüzeyi genellikle dairesel kabul edilir. Farklı metodlar uygularak kayma yüzeyinin şekline, denemeler yaparak karar verilebilir. Bu çalışmada yumuşak zeminler üzerindeki dolguların kritik kayma yüzeyini daha kolay elde edebilmek için bir formül geliştirilmiştir. Metod olarak zeminlerdeki kırılma olayı kullanılmıştır. Analitik olarak geliştirilen bu formül ile elde edilen kayma yüzeyleri Stable bilgisayar programı yardımıyla bulunan kayma yüzeyileri ile karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmalar neticesinde, analitik olarak bulunan kayma yüzeyi denkleminin uygun sonuçlar verdiği anlaşılmıştır. Geliştirilen bu formül kullanılarak yumuşak zeminler üzerindeki dolguların kayma yüzeylerine, daha kolay karar vermek mümkün olacaktır. ANAHTAR KELİMELER: Şevlerin stabilitesi, baraj, kayma yüzeyi, güvenlik faktörü, yumuşak zeminler, dolgular
Özet (Çeviri)
II SUMMARY Masters Thesis THE STABILITY ANALYSIS OF EARTH FILLING DAMS ON PERVIOUS BASE Ahmet BAYLAR Fırat University Graduate School Natural and Applied Science Department of Civil Engineering 1994, Page: 92 In engineering the stability of slopes takes a great place mainly on the construction of road, railways, dams, bridges, buildings, earth dams and behind them water holding fills. Stability problem of slopes is more often encountered today as a result of increasing number of modern highway and dam constructions. For the slope stability analysis of the filling dams, highway filling and exacavations, the shear surface of slopes is usually chosen as circular. Applying different methods, the shape of shear surface can be determined arbitrarily. In this study, a formül was developed to obtained shear surface of fillings on soft soil for easy calculation. The rupture phenomenon of soil was used as method. The analytically obtained slip surface was compared to the slip surface which has been obtained by using Stable computer program. As a result of these comparisions, it has been concluded that the presented slip surface equationhas well appoximation to the true slip surface. Thus, the slip surface of fillings on soft soil can be obtained by using the given formula KEY WORDS: Stability of slopes, dam, shear surface, safety factor, soft soil, filling.