Türkiye'deki cami cemaatinin Kur'an anlayışı (Ankara örneği)
The Mosque community's understanding of the Qur'an in Turkey (Ankara sample)
- Tez No: 81790
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET PAÇACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Tez beş holümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tezin konusu, amacı, önemi, yöntemi, varsayımları ve sınırları belirtilmiştir. Buna göre tezin konusu, cami cemaatinin Kur'an anlayışını belli bir denek çerçevesinde örneklemek ve yorumlamaktır. Amaç, halkın diğer kesimlerine göre Kur'an'la irtibatı daha sık olan cami cemaatinin sahip olduğu Kur'an anlayışının hangi noktalarda geleneğe yaklaştığını, hangi noktalarda gelenekten uzaklaştığını ortaya çıkarmaktır. Tezin ikinci bölümünde Kur' an'm tanımı, amacı, içeriği, üslubu, tesiri, sünnetle ilişkisi gibi konular işlenmiştir. Bu bölüm iki amaca yöneliktir: 1) Yapılacak empirik çalışmaya zemin hazırlamak 2) Bazı cümlelerde kullanılan“geleneğe yakın Kur'an anlayışı”,“geleneksel Kur'an anlayışı ”gibi ifadeleri anlaşılır kılmak Belirtmek gerekirse geleneğe göre Kur'an, insanları hem bu hem de öteki dünyada saadete ulaştırmak, mutluluğa kavuşturmak için varlığın tek yaratıcısı ve sahibi Allah tarafından gönderilen; mesajları, evrensel hükümleri kıyamete kadar geçerli, öğretileri sonsuza dek baki olan; insanın fıtrata uygun güzelliklerle donatılmasını hedefleyen ilahi bir kitaptır. Tezin üçüncü bölümünde, ankete katılanların kişisel özellikleri ve dini yaşantılarıyla ilgili veriler yorumlanarak cami cemaatinin profili çizilmiştir. Bununla hem anketlerin hedef kitleye ulaşıp ulaşmadığının, hem de bağımsız değişkenlerin Kur'an hakkındaki düşüncelerle ilişkisinin olup olmadığının test edilmesi amaçlanmıştır. Tezin dördüncü bölümünde, deneklerin sırasıyla Kur'an'ın tanımı ve amacı, Kur' an'm muhtevası ve üslubu, Kur'an'ın anlaşılması ve yaşanması, Kur'an'ın tesiri ve etki alanlarıyla ilgili düşünce ve kanaatleri tespit edilerek cami cemaatinin sahip olduğu Kur'an anlayışı ve söz konusu anlayışın gelenekle buluştuğu ve ayrıştığı hususları ortaya çıkarılmıştır. Tezin son bölümünde, çalışmadan elde edilen sonuçlar özetlenmiş ve tez önerisinde yapılan varsayımların ne kadarının doğrulandığı ve ne kadarının doğrulanmadığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The thesis is composed of five parts. The topic of the thesis, the aim, importance, processes, assumptions and its boundries are stated in the first part Upon this, the topic of the thesis is to illustirate and interpret the understanding of the Qur'an of the mosque community within the limits of particular subjects. The basic aim of the thesis is to bring into light in which points the mosque community's understanding of the Qur'an, gets closer to tradition and in which points it gets away since they are more often in contact with the Qur'an compared with other sections of the public. In the second part, topics such as Qur'an' s description, aim, content, style, effects, its relation with Sunnah are looked into. This part is directed towards two aims: 1) To make a ground to the work that is going to be done. 2) To make clear the expressipons“Qur'an understanding close to the tradition”,“traditional Qur'an understanding”used in some sentences. If we were to define Qur'an according to the tradition it woud be as follows: It is a book which makes people content in this world and the hereafter, to reach this happiness Allah, the creator and the owner of existance, has sent messages and universal decisions which are valid till the day of judgement, teachings which are everlasting, aims to equp man with beauties suited to his nature. In the third part of the thesis, the data about the personal features and religious livings of the subjects attended to the questionnaire were interpreted in order to draw a profile of the mosque community. With this, the fact whether the questionnaire reached the aimed people or not and the testing of whether there was a relation with the idea of Qur'an of the independent variations or not were aimed In the forth part, in the following order, the opinions and contentments of the subjects about the description and aim of the Qur'an, the content and the style of the Qur'an, the understanding and the living of the Qur'an, its effects and influenced fields were determined and then the uderstanding of the Qur'an of the mosque community and whether the understanding under consideration meets with tradition or not were revealed. In the last part of the thesis, the results got from the work have been summerized and it is put forward how much of the assumpsions made in the thesis proposal was verified and how much not