Salihli futbol okulunda verilen eğitimin 7-11 yaş arası öğrencilerin özbakım becerilerinin gelişimlerine etkileri
Sali̇hli̇ to school football skills development of self-care effects of education students aged 7-11
  1. Tez No: 456027
  2. Yazar: KORAY KÖSE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇAMLIYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Eğitim temel amacı çocuğu-bireyi-toplumu yetenek ve kapasitesi doğrultusunda çok yönlü geliştirmek ve onlara istendik tür davranışlar sergileyebilen sosyal uyum içinde davranabilen bir form kazandırabilmektir. Bu açıdan verilen her türlü eğitimin yapısı ve biçimi ne olursa olsun bu bütünsel uyum korunmalıdır. Bu araştırmada da vitrinde futbol eğitimi olsa da sonuçta çocuğun gelişimi için bu durum sadece bir araç olmak durumundadır. Çocuğun yaşına ve hazır bulunuşluk düzeyine bağlı olarak fiziksel temel beceriler gelişirken verilen eğitim sürecindeki yönlendirici manipülasyonlara da bağlı olarak özbakım becerileri sosyalleşmeye bağlı olarak geliştirilmeye çalışılmıştır. Bu araştırmanın evrenini Manisa ili Salihli ilçesinde bulunan 7-11 yaş grubu özel bir futbol okulu öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklem olarak 7-11 yaş grubu toplam 53 öğrencinin tümü çalışmaya alınmıştır. Bu öğrencilerle yapılan uygulamalar süresince, yaratılan sosyalleşme ortamı kullanılarak eğitim sürecinin her bölümü fırsat eğitimi şeklinde değerlendirilmiştir. Farkındalık yaratma, ilişkilendirme, açıklama, tanımlama, sorgulama, uygulama, örnek olay gösterme, sorumluluk verme, oto kontrol vb. gibi bir çok kavramın içi yaparak yaşayarak doldurulmuş ve yaşamla yapılandırılmıştır. Araştırmada kullanılan 1-5 puan arasında velilerin gözlemleri derecelendirilmiştir, bu işlem ön-test ve son-test şeklinde ailelere birebir sorularak uygulanmıştır. Ailelerin verdikleri cevaplar çocuklarını bu süreçte gözlemlemelerine dayanmaktadır. Bu yolla elde edilen veriler SPSS (Statistical Packet for Social Sciences Version 16) programında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of education in accordance with the child's ability and capacity-individual-society to develop a versatile and desired them to act in such a form of social cohesion kazandırabilmektir behavior has on display. In this respect, the structure and form of any type of education should be protected no matter what the overall harmony. Although the result of this study showcases football training for the development of the child must be just a tool in this situation. Depending on the child's age and level of readiness to develop the basic skills of physical manipulations, depending on the training process, the router attempts to develop self-care skills, depending on socializing. The population of this research is in the district of Manisa Salihli 7-11 age group is a special football school students. All of a total of 53 students in the sample group of 7-11 years were recruited. These applications are made with the students during each part of the training process using the medium of socialization opportunities created in the form of training were evaluated. Awareness raising, association, description, identification, inquiry, application, case studies, showing responsibility making, self-control and so on. filled in by doing a lot like the concept and structured life. Observations used in the study rated the parents of 1-5 points, the process in the form of a pre-test and post-test was applied to families asking exactly. Students to monitor their children based on their responses to families in the process. The data obtained in this way SPSS (Statistical Packet for Social Sciences Version 16) were analyzed in the program.