Hemşirelerde kaliteli yaşam algısı (Fethiye Devlet Hastanesi örnegi)
Perception of life quality among nurses (The example of Fethiye Public Hospital)
- Tez No: 456047
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Günümüzde, yaşam kalitesi olgusu modern yaşamın gelişimi ile birlikte çağdaş toplumların üzerinde önemle durdukları alanlardan biri haline gelmiştir. Bu çalışma sağlık sistemindeki en büyük meslek grubunu oluşturan hemşirelerin yaşam kalitelerine ilişkin algılarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Hata telefisi olmayan, yoğun stres altında çalışılan mesleklerden olan hemşirelerin yaşam kalitesi ve sunulan hizmetin kalitesi birbirinden doğrudan etkilenir. Bu çalışmada yaşam kalitesi ve hemşirelikle ilgili kavramlar açıklanmıştır. Fethiye Devlet Hastanesinde çalışan hemşirelere Whoool- Bref yaşam kalitesi ölçeği uygulanmıştır. Çalışmanın sonuçları, yaşam kalitesi eğitim durumuna göre gruplandırıldığında anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür, yine hemşireler nöbet tutan ve tutmayan hemşireler olarak gruplandırıldığında anlamlı bir farklılık olmadığı ortaya çıkmıştır. Sağlıklı ve kendi ihtiyaçları karşılanmış bireyler hoşgörülü, mutlu ve dolayısıyla daha başarılı olurlar. Bu bağlamda hemşirelerin yaşam kalitesinin yüksek olması verilen sağlık hizmetinin kalitesini de yükseltir. Bu çalışmanın yaşam kalitesini yükseltme çabaları için yol gösterici nitelikte olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadys, with the development of modern life, life guality is one of the area that modern comminities emphasize. This research is done to specify the perception of nurses who generates the biggest occupational group in health system. There is no recovery in health system. Nurse's life guality and the service that is presented is effected from each-other directly. In this study, life guality and the notions related to nursing are explained. In the research Whool- Bref scale is applied to the nurses working at Fethiye Public Hospital. To sum up, when the life guality is grouped according to education, it is open that there is no meaningful difference. When the nurses are grouped as the ones that have duty and do not have duty, it is clear that there is no meaningful difference again. Individuals whose needs are welcomed become more succesfull. If nurses have high life guality, it makes the guality of health higher. The aim of the research is to make he guality of like higher